Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare absolvent studii superioare, bugetar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare absolvent studii superioare, bugetar

Sunt absolvent de studii superioare, promotia 2009/2010, cu licenta, si sunt nou angajat, primul loc de munca, intr-o institutie bugetara, incepand cu luna IANUARIE 2010, pe o pozitie care prevede studii superioare. Salarizarea a fost stabilita la 600 RON/luna.
Intrebare: care este cadrul legal in vigoare dupa care se stabileste nivelul meu de salarizare, pentru a verifica corectitudinea nivelului de salarizare acordat ?
Legea 330/2009 privind salarizarea unitara
Da 330/2009, dar mi se invoca faptul ca grila de salarizare cu coeficientii de ierarhizare aferenti nu se poate aplica inca. Mi se explica ca nivelul de salarizare a fost stabilit conform Legii 154/1998, care din informatiile mele este/a fost abrogata la data angajarii mele, respectiv 22 ianuarie 2010.
Conform legii 330/2009, salariul minim brut in sistemul bugetar este de 705 RON (cu aceasta suma trebuie sa fiti angajat, si eventuale sporuri, daca se aplica in institutie - spor de conditii vatamatoare, etc.)
Bun 705 RON, dar indicii de ierarhizare din L 330/2009 nu se aplica ?
Coeficientii legii 330/2009 nu se aplica in 2010. Cat despre ierarhizare: daca ati absolvit studiile superioare abia in 2009 si nu ati mai lucrat in specialitatea studiilor, veti fi incadrat ca debutant in profesie; puteti primi sporul pentru vechime in munca (daca ati mai fost angajat cu carte de munca, indiferent cand) si eventualele sporuri cu caracter permanent acordate categoriei dvs. profesionale (sunt enumerate in subsolul fiecarei anexe a legii).