Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă tip de lege
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

tip de lege

Legea nr.329 din 2009 privind reorganizarea agentiilor...este lege organica?
Nu este lege obisnuita (ordinara)
Constituția României, în art. 73 reglementează categoriile de legi. Enumerarea domeniilor în care se adoptă legi organice nu este una exhaustivă, cu atât mai mult cu cât chiar textul articolului prevede la lit. ”t) celelalte domenii pentru care în Constituție se prevede adoptarea de legi organice”
În legislația română găsim exemple de legi adoptate cu procedura legilor organice, deși domeniul de reglementare excede acestei sfere.