Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatul meu.......patron la firma concurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatul meu.......patron la firma concurenta

Buna ziua.....
Am o mare problema......Un angajat a intrat in cic ....In decursul a 2 ani si-a deschis propria firma,....cu acelasi obiect de activitate....
Problema majora ca la 1.12.2006 se termina CIC.....si a facut cerere de revenire la serviciu......Ce pot face in acest caz? sunt obligata sa-l reprimesc.,.....dar ma poate sabota......pentru ca firma lui sa ramana pe piata,o falimenteaza pe a mea......va rog ajutati-ma cu niste sugestii..... Va multumesc anticipat......
faceti un act aditioan la cim..cu clauza de neconcurenta.
in conditiile in care face act aditional la cim cu clauza de neconcurenta poate sa solicite incetarea cim...nu cred ca o sa-i convina aceasta clauza.
oricum faceti tot posibilul sa aibe acces cat mai putin la unele date esentiale privind activitatea firmei.
in conditiile in care face act aditional la cim cu clauza de neconcurenta poate sa solicite incetarea cim...nu cred ca o sa-i convina aceasta clauza.
oricum faceti tot posibilul sa aibe acces cat mai putin la unele date esentiale privind activitatea firmei.
cred ca interesul era sa scape de angajat cat mai usor, nu sa il tina in firma.
poate am inteles gresit
clauza de neconcurenta presupune si un spor pe care il dati angajatului...daca i - l dati si el face acte de neconcurenta, puteti cere daune interse, p langa concediere....