avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatul meu.......patron la firma concurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatul meu.......patron la firma concurenta

Buna ziua.....
Am o mare problema......Un angajat a intrat in cic ....In decursul a 2 ani si-a deschis propria firma,....cu acelasi obiect de activitate....
Problema majora ca la 1.12.2006 se termina CIC.....si a facut cerere de revenire la serviciu......Ce pot face in acest caz? sunt obligata sa-l reprimesc.,.....dar ma poate sabota......pentru ca firma lui sa ramana pe piata,o falimenteaza pe a mea......va rog ajutati-ma cu niste sugestii..... Va multumesc anticipat......
Cel mai recent răspuns: lara_croft , utilizator 15:17, 22 Noiembrie 2006
faceti un act aditioan la cim..cu clauza de neconcurenta.
in conditiile in care face act aditional la cim cu clauza de neconcurenta poate sa solicite incetarea cim...nu cred ca o sa-i convina aceasta clauza.
oricum faceti tot posibilul sa aibe acces cat mai putin la unele date esentiale privind activitatea firmei.
in conditiile in care face act aditional la cim cu clauza de neconcurenta poate sa solicite incetarea cim...nu cred ca o sa-i convina aceasta clauza.
oricum faceti tot posibilul sa aibe acces cat mai putin la unele date esentiale privind activitatea firmei.
cred ca interesul era sa scape de angajat cat mai usor, nu sa il tina in firma.
poate am inteles gresit
clauza de neconcurenta presupune si un spor pe care il dati angajatului...daca i - l dati si el face acte de neconcurenta, puteti cere daune interse, p langa concediere....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Efectele clauzei de confidentialitate/neconcurenta in cazul demisiei andrei_o andrei_o Sunt reprezentant vanzari in cadrul unei firme. Acum 2 ani am semnat un act aditional la CIM cu o clauza care preciza ca pe perioada derularii contractului nu ... (vezi toată discuția)
Clauza in contractul de munca FIF2002 FIF2002 Buna ziua, Printr-un act aditional la contractul de munca angajatorul meu vrea sa aplice urmatoarea clauza: Salariatul se angajeaza ca, fara acordul scris ... (vezi toată discuția)
Contract + act aditional 2shots 2shots Buna ziua As dori va rog sa-mi spuneti daca prin incheierea contractului de munca prin acordul ambelor parti se anuleaza si toate actele aditionale la ... (vezi toată discuția)