Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru alcool la volan. Ce pot face?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru alcool la volan. Ce pot face?

As vrea sa specific de la inceput,ca nu stiu nimic despre legile in vigoare,sau demersul al acestor situatii.Mi sa intocmit dosar penal pentru alcool la volan.Care ar putea fi sentinta in cazul meu:Conducerea autovehiculului pe drum public sub influenta alcoolului,alcoolemia 1.85 la proba biologica.Nu am antecedente penale,nu am provocat nici un eveniment rutier intretimp,nu m-am opus la nici o cerere al politiei(suflare in fiola,acte...),am fost politicos(ma gandesc ca asta nu prea conteaza).Sunt citat pe data de 28.11.2006,am un avocat,dar de la el nu am aflat nimic.Sentiintele de care am auzit eu:-puscarie cu suspendare,amenda administrativa(sau penala),puscarie:((.Cei care sunt in tema in legatura cu problema mea,va rog ajutati-ma.VA MULTUMESC DIN SUFLET.
Pinduur, utilizator
salut !
Obligat instanta va dispune recalcularea alcoolemiei ...daca ai dat declaratia asa cum ai mentionat mai sus 4 beri in momentul opriri....sigur o sa iasa sub limita penalului cu mult !!! Ai dreptul constitutional la Recalculare...adica fix cea din momentul opriri in trafic !
Ca sa mearga mai repede...si sa-ti iei permisul inapoi...cere la instanta sa platesti tu recalcularea...si in aprox 4 luni scapi...daca merg lucrurile bine (cam o luna la IML si aprox 2 luni pana la noul termen de judecata) , adica iti iei permisul inapoi :)

Nu asculta la tot ce se scrie pe aici :) sa-ti recunosti vina...ca sa fii condamnat !!!
bgd29, utilizator
Bună seara mia fost reținut permisul de conducere acum 2 luni în urma ,și sa va spun și din ce cauza da recunosc băusem Ceva acasă și mam urcat la volan băut.am vrut sa ma duc l magazin să-mi iau țigări nici nam ajuns distanta 100 m și hop un echipaj de politie ma oprit .aveam în pur aer expirat 0,60 alcoolemie și de 2 luni nu știu nimic niciun răspuns am mai avut o data permisul suspendat p 6 luni intrase cineva în mine si aveam alcoolemia mult mai mare ca asta .știe cineva ce sar putea întâmpla dacă o sa mi-l mai dea dacă nu vreau doar sa știu mulțumesc fără răutăcioși.