Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... relatii calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

relatii calcul pensie

cu respect, pe data de 01-02-2008 am fost pensionat pe caz de boala profesionala.varsta la care s-a ivit invaliditatea a fost de 50 ani 1 luna 18 zile.Stagiul complet de cotizare (conf.lg.19/200) 33ani 0 zile.Total stagiu de cotizare realizat 41 ani 8 luni 13 zile.Am lucrat in gr I 9LG.3/1977) 19 ani 3 luni 13 zile, conditii speciale 5 ani 1 luna 28 zile , conditii normale 5 ani 3 luni 12 zile.Stagiu asimilat 1 an 11luni 20 zile.Stagiu asimilat(alte drepturi asig.soc.)0 ani 5 luni 29 zile .Stagiu aferent gr.I si II 9 ani 6 luninumar puncte realizate 30.77114. Punctaj mediu 0.93246. Aceste date au fost de pe prima decizie de pensionare .intre timp am primit recalcularea drepturilor de pensie in conformitate cu prevederile OUG nr 100/2008. va redau cateva puncte din aceasta decizie . Data inscrierii la pensie 01.02 2008. Categoria de pensie ;invaliditate(N 22) Punctaj mediu anual 0.93246. Grupa I 19 ani 3 luni 14 zile Spor aferent grupei I si II 9 ani 6 luni. Numar puncte acordate suplimentar 4, 74996. pana aici totul a fost bine . Dupa aceasta decizie am dus la casa de pensii o adeverinta prin care reiesea ca am lucrat si in grupa II 4 ani 2 luni si 11 zile . Am facut o cerere de anexare grupa si am primit o alta decizie cu urmatoarele date; stagiu complet de cotizare (conf. lg. 19/2000) 33 ani o luni. Total stagiu de cotizare realizat 42 ani 8 luni 13 zile din care ;sector de stat din care in grI (lg.3/1977) 19 ani 3 luni 14 zile ,in gr.II 4 ani 2 luni 11 zile, conditii speciale 5 ani1 luna 28 zile , conditii normale 1 an 1 luna 3 zile . Stagiu asimilat 1 an 11 luni 20 zile Stagiu asimilat(alte drepturi asig. soc.) 0 ani 5 luni 29 zile Stagiu aferent gr I si II 10 ani 6 luni nr puncte realizate 30 77482 punctaj mediu 0,93257.cand am primit decizia de recalculare mi s-a marit si pensia , iar acum am primit o decizie de debit prin care sunt atentionat ca trebuie sa dau inapoi toata marirea de pensie care a rezultat in urma recalcularii drepturilor de pensie in conformitate cu prevederile OUG nr.100/2008. As vrea sa intreb daca este posibil asa ceva si daca este de ce ?Este o suma destul de marisoara pt mine 525 lei.Nustiu unde este greseala ? la mine ca am dus acea adeverinta prin care am aratat ca am lucrat di in grupa II sau o greseala de calcul .Va rog sa ma iertati si daca puteti sa-mi dati un sfat . Va multumesc din toata inima pt ajutor si rabdarea cu care ati citi totul. Cu respect
Ma gandesc la ceea ce ati scris de cand ati postat topicul. Numarul de puncte suplimentar de 4,74996 este corect dar el trebuia impartit la 33 (stagiul complet de cotizare) iar rezultatul se adauga punctajului mediu anual. Daca asa s-a procedat, nu de aici este debitul.

Sunteti beneficiar de pensie de invaliditate. Pensia de invaliditate se calculeaza in functie de stagiul potential, determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat efectiv sau stagiul necesar (vedeti art. 59 din Legea nr. 19/2000). Cand ati dus adeverinta cu stagiul realizat in grupa II de munca a crescut stagiul realizat si, implicit, s-a micsorat stagiul potential, ceea ce a condus la scaderea cuantumului pensiei.

Exemplu concret, ca sa intelegeti (pur teoretic, fara legatura cu datele dvs.):
30 ani (stagiul complet de cotizare) - 10 ani (stagiul de cotizare realizat) = 20 ani (stagiul potential).
Daca stagiului realizat de 10 ani ii adaugam 4 ani de stagiu aferent grupei II de munca, rezulta un stagiu realizat de 14 ani. Facem scaderea de mai sus si obtinem un stagiu potential mai mic, pentru ca 30 ani -14 ani=16 ani. Daca scade stagiul potential, scade si cuantumul pensiei.

Adeverinta cu grupa II de munca trebuia s-o depuneti cand indeplineati conditiile pentru a trece la pensie pentru limita de varsta. Deci, nu este o greseala de calcul.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea