Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna seara . As avea o intrebare. In anul 2010 am iesit in pensie de invaliditate cu 580 de lei fiind incadrat in gradul 2 . Cu toate ca eram bolnav in 2012 mi-a fost taiat gradul din 2 in 3 si mi-a venit suma de 380 lei . In august 2013 , am reprimit din nou gradul 2 , dar astazi am primit decizia in care apare suma de 380 lei (cu toate ca am trecut de la un gradul 3 la gradul 2) . De ce nu sa revenit la suma initiala (580 lei pentru gradul 2) si am reprimit aceasi suma de 380 lei corespunzatoare gradului 3 avut ? Cum se recalculeaza trecerea de la un grad la altul ? Ce trebuie sa facem in cazul in care mi-au calculat gresit trecerea de la un grad la altul ? Va multumesc foarte mult
Dati urmatoarele detalii din cele 3 decizii,sau cel putin din doua:

Stagiul total de cotizare,din care:

Conditii normale de munca
Grupa I-a de munca
Grupa II-a de munca
Conditii speciale
Conditii deosebite
Stagiu aferent grupei I-a si a II-a de munca
Stagiu asimilat
Stagiu potential
Toate exprimate in ani,luni si zile.

Deasemenea,precizati stagiul complet de cotizare.
Sau precizati:sex,luna si anul nasterii.
Sexul masculin
data nasterii 04.01.1967
data inscrierii initiale la pensie 01.09.2010
varsta la data inscrieri la pensie 43 ani 7 luni si 27 de zile
varsta la data deciziei medicale din 2013 - 47 ani 7 luni si 3 zile
stagiul total de cotizare realizat : 19 ani 10 luni si 6 zile
in conditii normale de munca : 7 ani 8 luni si 19 zile
in conditii specilae de munca : 1 an 3 luni si 28 de zile
in grupa a 2 a de munca legea 3/1997 : 6 ani 2 luni si 19 zile
stagiul aferent conditiilor de munca : 2 ani
perioada asimilata : 1 an 3 luni si 26 de zile
stagiul aferent perioadelor de incapacitate temporala de munca : 1 an 3 luni si 4 zile

Din aceasta decizie lipsesc 15 ani 1 luna si 24 de zile de stagiu potential.

Potrivit legii 19/2000 acest stagiu potential aducea 9,09 puncte
Adica 15,15(ani,stagiu potential)x06 puncte
9,09:35(stagiul complet)=0,25971 punctaj mediu anualx762,1=198 de lei pensie,doar pentru stagiul potential

Potrivit legii 263/2010 acelasi stagiu potential aduce 8,3325 puncte
8,3325:35=0,23807x762,1=182 lei pensie
Adica 15,15x0,55 puncte
Asupra punctajului mediu anual pentru cei 19 ani 10 luni si 6 zile,eu nu am control.

Intre prima pensie de invaliditate grad II si a doua,ar putea aparea o diferenta de 17-19 lei in minus.

In ce priveste gradul III este posibil sa nu se fi acordat stagiu potential si din aceasta cauza sa fi scazut asa de mult pensia.

Detalii legate de stagiul potential le gasiti in cele 3 decizii.

Dati detalii despre stagiul potential din cele 3 decizii.
STAGIUL POTENTIAL PE TOATE CELE TREI DECIZI ESTE ZERO.CE INSEAMNA ASTA?CE TREBUIE SA FACA IN SITUATIA ASTA? MULTUMIM FOARTE MULT.
VeroRAM, utilizator

Un exmplu:

Cum se determină stagiul potenţial şi cum se materializează în cuantumul pensiei de invaliditate? Stagiul potenţial acordat la stabilirea pensiei de invaliditate, reprezintă diferenţa dintre stagiul complet de cotizare şi stagiul de cotizare realizat efectiv până la data încadrării în grad de invaliditate. În funcţie de gradul de invaliditate punctajul anual acordat este de : 0.75 puncte pentru gradul I de invaliditate, respectiv handicap accentuat; 0.40 puncte pentru gradul III de invaliditate, respectiv handicap mediu.

Exemplu:
Bărbat, încadrat în gradul II invaliditate la vârsta de 45 ani. Stagiul de cotizare necesar(art. 57, Lg.19/2000) este 18 ani. Vârsta standard de pensionare este 65 ani(născut 1959). Stagiul complet de cotizare este 35 ani. Stagiul realizat până la data încadrării în gradul II de invaliditate = 23 ani 5 luni 7 zile. Stagiul potenţial 11 ani ,6 luni , 23 zile(35 ani –23 ani, 5 luni, 7 luni).
Punctaj suplimentar acordat este 6,6 puncte(11*0.60),care se cumulează cu punctajele anuale realizate în perioada efectiv lucrată până la data încadrări în grad de invaliditate.

Sursa:

[ link extern ] /

Clarificati cu casa locala,de ce nu vi s-a acordat stagiu potential.

Dar,stagiul complet de cotizare este de 35 de ani ?