Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O noua nastere in timpul CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O noua nastere in timpul CCC

daca esti in postnatal si pana la terminarea celor 2 ani mai nasti un copil,poti sa ramai inca 2 ani in posnatal
Da, veti beneficia de indemnizatia de crestere a copilului si pentru al doi-lea bebe.
1. Nu mai confundati termenii! Nu e vorba de concediu postnatal (asta s-a terminat de mult) ci de concediu crestere copil (CCC) pana la 2 ani.
2. Iata ce spune Norma de aplicare a OUG 148/2005:
Art. 8. -
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.
tancuramona a scris:

daca esti in postnatal si pana la terminarea celor 2 ani mai nasti un copil,poti sa ramai inca 2 ani in posnatal

Cu conditia sa depui actele - cerere pt aprobarea suspendarii cim si certificat de nastere pt al 2 lea copil- la angajator si primaria de domiciliu si doar dupa implinirea de catre primul copil a varstei de 2 ani.
Concediul postnatal - este concediul pe care vi l a acordat medicul specialist sau de familie, dupa nastere. Acesta cumulat cu cel prenatal - cel dinaintea nasterii copilului se acorda pt un numar de 126 de zile / total. Dupa expirarea acestora sau din a 43 zi de la nasterea copilului se poate solicita concediul in vederea cresterii copilului pina la 2 ani. Perioada in care va aflati acum.
orca, utilizator