avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie crestere copil bebe 2
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie crestere copil bebe 2

Buna ziua,
Eu beneficiez in prezent de indemnizatie 85 % pt crestere copil ( am un baietel de 1 an si 9 luni ) si sunt insarcinata in 7 luni.
Urmeaza sa nasc la inceputul lunii mai iar baietelul meu implineste 2 ani pe 31 mai.
Doresc sa stiu ce trebuie sa fac dupa data de 31 mai pt a beneficia mai departe de indemnizatie pt al 2 lea bebe,adica de ce acte voi avea nevoie?

Mai doresc as stiu daca si pt al 2 lea bebe voi primii ajutorul pt nastere si trusou si daca pot sa cer de la angajator acel salariu care stiu ca se da ca si ajutor (daca i spun bine ).Precizez ca pt prima nastere nu am solicitat .

Multumesc si astept raspuns

Catalina Ciobanu
Cel mai recent răspuns: pliciu , utilizator 17:14, 14 Decembrie 2010
Puteti beneficia de indemnizatie si pt al doilea copil. Veti face o cerere la angajator prin care solicitati concediu ingrijire copil incepand cu data de 1 iunie, angajatorul emite o noua decizie de suspendare, (pt al doilea copil). Pt a primi indemnizatia aveti nevoie de o copie dupa cererea prin care solicitati concediu ingrijire copil, decizia de suspendare data de angajator.
catalinaciobanu a scris:

Buna ziua,
Eu beneficiez in prezent de indemnizatie 85 % pt crestere copil ( am un baietel de 1 an si 9 luni ) si sunt insarcinata in 7 luni.
Urmeaza sa nasc la inceputul lunii mai iar baietelul meu implineste 2 ani pe 31 mai.
Doresc sa stiu ce trebuie sa fac dupa data de 31 mai pt a beneficia mai departe de indemnizatie pt al 2 lea bebe,adica de ce acte voi avea nevoie?

Mai doresc as stiu daca si pt al 2 lea bebe voi primii ajutorul pt nastere si trusou si daca pot sa cer de la angajator acel salariu care stiu ca se da ca si ajutor (daca i spun bine ).Precizez ca pt prima nastere nu am solicitat .

Multumesc si astept raspuns

Catalina Ciobanu

Pentru a beneficia de cic pentru al 2 lea copil veti face o cerere catre angajator, prin care solicitati intrarea in cic pt al 2 lea copil cu data de 01.06.2010. La cerere anexati certificat nastere copil. Cu o copie de pe cererea aprobata si vizata de angajator pt conformitate cu originalul mergeti la primarie pt a depune actele.
Si pentru al 2 lea copil primiti ajutorul de nastere de la primarie si bani trusou, mergeti la serviciul asist sociala din cadrul primarieipt a depune cererea si actele in acest sens. Pt premiul nastere de la angajator cerere si certificat nastere copil anexat.
Puteti intra in concediul pt.cresterea celui de-al 2-lea copil numai dupa implinirea celor 42 de zile de la nasterea celui de-al 2-lea copil , pana atunci prezentati anjgajatorului certificate medicale de lehuzie (de la data nasterii copilului si pana la 1 iunie cum au precizat utilizatorii anteriori sunt mai putin de 42 de zile calendaristice)
Nastere usoara !
multumesc din suflet!
1. Din Norma de aprobare a OUG 148/2005:
Art. 8. -
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.

2. Asa cum reiese de mai sus, nu mai este nevoie de 42 de zile postnatal. Se face o prelungire a primului CCC pana cand al doilea copil implineste 2 ani.

Alte discuții în legătură

Mai e necesar concediul prenatal la sarcina aparuta in concediul maternal? ionelatu ionelatu Salutare tuturor! Sunt mamica unui baietel de 1 an si 10 luni si astept un bebe in jurul datei de 1 martie 2011, deci la nasterea copilului, baietelul inca nu ... (vezi toată discuția)
Concediu postnatal AlexaAlina AlexaAlina Buna ziua ! Amsieu o nelamurire cu concediul postnatal. Ce se intampla daca nu imi raman 42 de zile din cele 126 alocate concediului prenatal/postnatal dupa ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie claudia.streanga claudia.streanga Buna ziua. As avea si eu cateva intrebari legate de acest stimulent de insertie, care se ofera mamelor ce revin la job, pana ce copilashul implineste 1 an. ... (vezi toată discuția)