Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un angajat poate face mentiuni in nota de lichidare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un angajat poate face mentiuni in nota de lichidare?

Un angajat poate face mentiuni in nota de lichidare?Avand in vedere ca angajatorul are datorii fata de angajat. Ex: bonuri de masa neprimite de aprox. 1an ; prime de...... stipulate in CCM.#-o
Prin nota de lichidar angajatorul mentioneaza daca d-voastra aveti sau nu datorii fata de societate.:O
Pentru a va putea recupera bonurile de masa neprimite si sumele de bani restante va sfatuiesc sa va adresati instantei judecatoresti competente ( tribunal).
Cata vreme salariatul trebuie sa ia la cunostinta si sa semneze nota de lichidare, poate face orice mentiune doreste, nu este interzis asa ceva..doar ca bonurile de masa, primele si alte adaosuri salariale pe care considerati dvs ca nu vi le-a acordat angajatorul desi vi le-a promis, in general se acorda "functie de performantele economice ale societatii" (asa fiind stipulat in cele mai multe contracte colective de munca). Cu alte cuvinte, se pot acorda, dar nu sunt obligatorii;)..angajatorul se prevaleaza de aceste exprimari ambigue si interpretabile si nu cred sa aveti sorti de izbanda in instanta. Daca in schimb aveti salarii ce nu v-au fost acordate, adresati-va pentru recuperarea lor ITM-ului si instantei competente.