Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare

Daca pachetul salarial negociat contine si tichete de masa,(lucru prevazut in CIM),angajatorul poate renunta la acordarea acestora fara a informa salariatul?Multumesc.
Angajatorul nu poate sa nu acorde unilateral tichete de masa din moment ce acest beneficiu este mentionat in contractul de munca.
Cand si cum sa se sesizeze sotul meu in legatura cu tichetele de masa neprimite?
Legea nu prevede obligativitatea acordarii de tichete de masa, prin urmare angajatorul poate renunta la acordarea acestora.
Daca aceasta obligatie este prevazuta in CIM, se poate adresa ITM cu o sesizare, iar ulterior, daca nu se rezolva asa, se poate adresa tribunalului pe raza caruia isi are domiciliul cu o cerere de chemare in judecata.
Este drept ca in codul muncii,am citit,ca modificari ale CIM,salariul, in speta,nu pot fi facute decat cu acordul salariatului.Intrebarea care se pune este:pachet salarial cuprinzand tichete de masa poate fi asimilat cuvantului salariu asa cum e prevazut in codul muncii???