Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... transfer ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

transfer ipoteca

Situatia mea sta in felul urmator: din banii pe care i-am avut economisiti si cu ajutorul parintilor care au luat un credit am cumparat un apartament. Creditul luat de parintii mei este de nevoi personale garantat cu ipoteca, ipoteca fiind pusa pe casa lor. Este posibil sa transfer ipoteca pe noul apartament cumparat, dar creditul sa ramana pe numele parintilor mei?

Multumesc mult.
Este posibil, cu acordul finantatorului.
Este posibil numai cu acordul bancii si numai daca valoarea apartamentului (conform evaluarilor) este cel putin egala cu valoarea casei ipotecate initial. Cea de a doua conditie nu este absolut necesara insa bancile prefera mutarea ipotecilor numai in cazul in care se garanteaza cu un imobil de cel putin aceeasi valoare cu cea a imobilului ipotecat initial.
irinamayer a scris:

Este posibil numai cu acordul bancii si numai daca valoarea apartamentului (conform evaluarilor) este cel putin egala cu valoarea casei ipotecate initial. Cea de a doua conditie nu este absolut necesara insa bancile prefera mutarea ipotecilor numai in cazul in care se garanteaza cu un imobil de cel putin aceeasi valoare cu cea a imobilului ipotecat initial.

In cazul meu valoarea primului imobil este mult mai mare decat cea a ipotecii, insa si valoarea celui de al doilea imobil depaseste destul de mult aceasta valoare.
Atunci nu aveti decat sa solicitati acordul bancii pentru schimbarea imobilului obiect al garantiei ipotecare:D.