avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... transfer ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

transfer ipoteca

Situatia mea sta in felul urmator: din banii pe care i-am avut economisiti si cu ajutorul parintilor care au luat un credit am cumparat un apartament. Creditul luat de parintii mei este de nevoi personale garantat cu ipoteca, ipoteca fiind pusa pe casa lor. Este posibil sa transfer ipoteca pe noul apartament cumparat, dar creditul sa ramana pe numele parintilor mei?

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Cabinet Av. Irina Rosulescu , Avocat 17:09, 5 Martie 2010
Este posibil, cu acordul finantatorului.
Este posibil numai cu acordul bancii si numai daca valoarea apartamentului (conform evaluarilor) este cel putin egala cu valoarea casei ipotecate initial. Cea de a doua conditie nu este absolut necesara insa bancile prefera mutarea ipotecilor numai in cazul in care se garanteaza cu un imobil de cel putin aceeasi valoare cu cea a imobilului ipotecat initial.
irinamayer a scris:

Este posibil numai cu acordul bancii si numai daca valoarea apartamentului (conform evaluarilor) este cel putin egala cu valoarea casei ipotecate initial. Cea de a doua conditie nu este absolut necesara insa bancile prefera mutarea ipotecilor numai in cazul in care se garanteaza cu un imobil de cel putin aceeasi valoare cu cea a imobilului ipotecat initial.


In cazul meu valoarea primului imobil este mult mai mare decat cea a ipotecii, insa si valoarea celui de al doilea imobil depaseste destul de mult aceasta valoare.
Atunci nu aveti decat sa solicitati acordul bancii pentru schimbarea imobilului obiect al garantiei ipotecare:D.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de credit garantat cu ipoteca RODICA22 RODICA22 Am un credit de 22 mii euro garantat cu ipoteca unui apartament al unui frate. Apartamentul a fost evaluat la 80 mii euro. Am platit 4 ani ratele corect si ... (vezi toată discuția)
Intrebare! Kathleen Kathleen Sunt in vanzare cu apartamentul. Am primit un avans pe apartament si am fost la notar pentru a intocmii un Antecontract ,fiindca cumparatorul vrea sa puna in ... (vezi toată discuția)
Contract schimb imobil si transfer ipoteca botezatu_ionela botezatu_ionela Am un credit de nevoi personale cu ipoteca pe casa parintilor. Acum vreau sa schimb casa cu 2 apartamente plus o diferenta de bani (parintii sunt de acord). Am ... (vezi toată discuția)