avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna

Din 15. 12.2008. sunt in somaj, pot sa-l dau pe fostul meu angajator in judecata?
Pentru motivul ca nu a fost trecut salariul meu real in cartea de munca, si din cauza aceasta primesc cotizatia de somaj ft. putin, si am inteles ca o se afecteze si pensia, fiindca cat am lucrat la acest angajator (17 ani) totdeauna a fost trecut salarul minim pe economie, in cartea de munca.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:01, 1 Martie 2010
1. Pacat ca nu ati avut o asemenea initiativa inainte de a fi in somaj. Ati asteptat cam mult. Dvs. ati acceptat situatia de a fi platit "la negru".
2. Drepturi salariale, cuvenite si neachitate, le puteti cere pe cel mult 3 ani in urma.
Se poate actiona in instanta,dar va intreb cum puteti demostrati scriptic ? (ca aveati un salar mai mare care il primeati in mana.)Din ceea ce cunosc,somajul nu se va marii si daca il dati in judecata.
Daca a avut un comportament inadecavat fata de dumneavostra puteti ca sa apelati la Autoritatea Fortelor de munca de la dumneavostra in judet si puteti face o reclamatie in sensul ca ofera un salar pe cartea de munca si alti bani pe care ii ofera "la negru" neimpozitabili.Prin acest lucru dumneavostra nu castigati absolut nimic,il puneti pe el in dificultate in sensul ca ori va scoate bani din buzunar pentru spaga sau va platii o amenda daca il gaseste in neregula.
b.m a scris:

Din 15. 12.2008. sunt in somaj, pot sa-l dau pe fostul meu angajator in judecata?
Pentru motivul ca nu a fost trecut salariul meu real in cartea de munca, si din cauza aceasta primesc cotizatia de somaj ft. putin, si am inteles ca o se afecteze si pensia, fiindca cat am lucrat la acest angajator (17 ani) totdeauna a fost trecut salarul minim pe economie, in cartea de munca.


Cam greu de realizat acest lucru , intrucat va trebui sa dovediti ceea ce sustineti in fata instantei .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preavizul dupa somaj tehnic Camelia Beatrice Camelia Beatrice Buna seara! Pe perioada starii de urgenta si alerta am fost trimisa in somaj tehnic si m-au anuntat ca de pe 2 iunie sunt in preaviz. Problema e ca fac abuz, ... (vezi toată discuția)
Cu privire la cartea mea de munca emtr3s emtr3s sunt angajat de 10 luni la o firma. la incheierea contractului am convenit in cartea de munca sa fie minim adica 600 ron si 481 in mana. dar in realitate sa ... (vezi toată discuția)
Intrebare post desfiintat! maria25 maria25 Buna seara! Tocmai am primit vestea ca postul meu tocmai s-a desfiintat si ca am intrat in preaviz 15zile lucratoare desi seful a adus pe altcineva in locul ... (vezi toată discuția)