Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna

Din 15. 12.2008. sunt in somaj, pot sa-l dau pe fostul meu angajator in judecata?
Pentru motivul ca nu a fost trecut salariul meu real in cartea de munca, si din cauza aceasta primesc cotizatia de somaj ft. putin, si am inteles ca o se afecteze si pensia, fiindca cat am lucrat la acest angajator (17 ani) totdeauna a fost trecut salarul minim pe economie, in cartea de munca.
1. Pacat ca nu ati avut o asemenea initiativa inainte de a fi in somaj. Ati asteptat cam mult. Dvs. ati acceptat situatia de a fi platit "la negru".
2. Drepturi salariale, cuvenite si neachitate, le puteti cere pe cel mult 3 ani in urma.
Se poate actiona in instanta,dar va intreb cum puteti demostrati scriptic ? (ca aveati un salar mai mare care il primeati in mana.)Din ceea ce cunosc,somajul nu se va marii si daca il dati in judecata.
Daca a avut un comportament inadecavat fata de dumneavostra puteti ca sa apelati la Autoritatea Fortelor de munca de la dumneavostra in judet si puteti face o reclamatie in sensul ca ofera un salar pe cartea de munca si alti bani pe care ii ofera "la negru" neimpozitabili.Prin acest lucru dumneavostra nu castigati absolut nimic,il puneti pe el in dificultate in sensul ca ori va scoate bani din buzunar pentru spaga sau va platii o amenda daca il gaseste in neregula.
b.m a scris:

Din 15. 12.2008. sunt in somaj, pot sa-l dau pe fostul meu angajator in judecata?
Pentru motivul ca nu a fost trecut salariul meu real in cartea de munca, si din cauza aceasta primesc cotizatia de somaj ft. putin, si am inteles ca o se afecteze si pensia, fiindca cat am lucrat la acest angajator (17 ani) totdeauna a fost trecut salarul minim pe economie, in cartea de munca.

Cam greu de realizat acest lucru , intrucat va trebui sa dovediti ceea ce sustineti in fata instantei .