Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cu privire la cartea mea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cu privire la cartea mea de munca

sunt angajat de 10 luni la o firma. la incheierea contractului am convenit in cartea de munca sa fie minim adica 600 ron si 481 in mana. dar in realitate sa primesc 700 in mana. problema e ca zilele trecute un coleg ce a inceput odata cu mine a plecat si in cartea lui de munca era trecute de fapt 3-4 luni de zile. se poate oare ca fiind trecut in cartea de munca asistent vanzari(part-time) ca lunile sa nu se calculeze ca si una intreaga? multumesc anticipat de raspuns si promptitudine. o zi buna
Cartile de munca au fost inchise cu data de 31 dec. 2010 si nu se mai folosesc. Probabil ca apareau in cartea de munca lunile din anul 2010 pana la inchiderea cartii.
Salariul dv. este cel inscris in CIM. La somaj perioada de contributie se stabileste proportional cu timpul de munca. Astfel, daca aveti o jumatate de norma (4 ore) doua luni de cotizare la somaj echivaleaza cu o luna norma intreaga (8 ore) care se ia in calcul la stabilirea perioadei de contributie.
1. Puteti verifica ceea ce scrie in carnetul de munca cu ce aveti trecut in c.i.m. ... vechimea in munca nu se echivalea asa cum ati specificat dvs ...

2. Ceea ce sustineti dvs despre acel coleg, seamana foarte bine cu situatia in care, de exemplu, un angajat a inceput activitatea pe data de 01.03.2010 , dar de fapt in c.i.m. data inceperii activitatii este 01.08.2010 .... astfel incat perioada 01.03.2010 - 01.08.2010 nu apare trecuta in carnetul de munca - a muncit la negru, cum s-ar spune.