Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... informatii succesiune/ mostenire care este procedura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

informatii succesiune/ mostenire care este procedura

Buna ziua!
Am nevoie de informatii cu privire la primii pasi ce trebuie efectuati la deschiderea unei succesiuni.
Mama mea a murit iar tatal meu vrea sa fie in regula cu actele deoarece a auzit ca pana la 6 luni trebuie sa deschida procedura de succesiune.(de fapt nici nu stim ce anume trebuie sa faca succesiune sau mostenire) Singurii lor copii sunt eu si fratele meu. Va rog daca ma puteti indruma ce are de facut tatal meu si ce acte are nevoie?
Va multumesc!
Cu stima, Mari Toma
buna ziua .
sotul supravietuitor si cei doi descendenti se vor adresa notariatului in a carui raza teritoriala defuncta si-a avut ultimul domiciliu .
in termen de 6 luni este important ca succesorii sa-si exprime optiunea succesorala.
aveti nevoie de actele de identitate, actele de proprietate, certificat de deces .
sau daca mostenitorii nu se inteleg asupra bunurilor se pot adresa instantei de judecata,
Bunurile ramase sunt bunuri proprii sau comune?
Buna seara!
Bunurile ramase sunt comune.Adica a parintilor mei. Sper sa nu fie cazul de neintelegeri. Vrem doar sa stim ce acte avem de facut. Succesiunea se face de catre sotul ramas? Copii au vreun rol ?
buna ziua!
la succesiune veti veni dvs, fratele si tatal dvs.
mergeti la un BNP cu actele de stare civila, certificat de deces, certificate de nastere, de casatorie dc este cazul, acte de proprietate, certificat de atestare fiscala pt imobile daca este cazul.