avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de preaviz \concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de preaviz concediu de odihna

Buna sunt Ana Maria iar ieri mi-am scris demisia , mia dat 30 zile de preaviz iar azi am citit undeva ca daca nu mi-am luat concediul de odihna aferent acestui an mi se poate da acum sau se poate compensa prin plata zilelor de concediu ramase .
Este adevarat ? si daca da ce trebuie sa fac ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:28, 3 Martie 2010
In primul rand verificati in contractul de munca cate zile de preaviz aveti la demisie, s-ar putea sa aveti 15, nu 30.
Puteti face cerere de concediu de odihna. Daca nu va este aprobata, trebuie sa vi se plateasca zilele de concediu neefectuat la plecarea din societate.
Eu am functie de conducere si de aceea este vorba de 30 de zile
In caz ca fac cerere de concediu de odihna si se aproba ce se intampla cu perioada de preaviz ?
Calculul ar fi cam asa:
30 zile preaviz - zile co = rest zile preaviz
Zilele de concediu se calculeza in functie de timpul lucrat pana la sfarsitul preavizului?
atunci cum trebuie sa procedej mai ales acum pt ca sunt in perioada de preaviz?
CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata ...depuneti o cerere la angajator si solicitati aprobarea CO pe perioada respectiva .

Alte discuții în legătură

Co in preaviz puncea puncea fac 6 luni de la angajare in momentul expirarii preavizului pe care l-am primit.Pot beneficia de concediul de odihna in perioada de preaviz? cate zile imi ... (vezi toată discuția)
Demisie si concediu de odihna problema se pune in felul urmator.lucrez la o firma de anul trecut din iunie si vreau sa plec de la ei.eu ma gandeam sa-mi depun demisia de sapt viitoare dupa ... (vezi toată discuția)
Codul muncii: demisie cu preaviz in concediu de odihna e posibil? sz_mse sz_mse Buna ziua, Am contract individual de munca avand inca clauza de preaviz de 15 zile calendaristice. Acum 2 saptamani mi s-a aprobat concediu pe 2 ... (vezi toată discuția)