Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu mediu pe unitate pt nou nascut
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu mediu pe unitate pt nou nascut

Buna ziua!Urmeaza sa nasc in 2 - 3 saptamani iar firma la care lucrez ( invatamant ) mi-a spus ca anul acesta nu au buget pt salariul de nou nascut.In aceste conditii mai pot face ceva sau poate beneficia sotul?Va multumesc!
Sotul beneficiaza doar daca sotia nu este salariata, sau daca are prevazut in mod expres in CCM al unitatii in care lucreaza sa beneficieze de un ajutor de genul asta.
De indemnizatia crestere copil beneficiaza fiecare persoana care a inregistrat venituri impozabile cu 12 luni anterioare nasterii copilului....nu ca nu exista buget!...sa va dea un text legal de unde sa rezulte ca Dmv nu beneficiati de aceasta indemnizatie.
Mult succes ,
daniela vorovenci a scris:

De indemnizatia crestere copil beneficiaza fiecare persoana care a inregistrat venituri impozabile cu 12 luni anterioare nasterii copilului....nu ca nu exista buget!...sa va dea un text legal de unde sa rezulte ca Dmv nu beneficiati de aceasta indemnizatie.
Mult succes ,

era vb de acel salariu mediu brut pe unitate acordat pt nasterea copilului..nu de indemnizatie:)
Faceti cerere pentru acordare ,luati nr de inregistrare si ii puteti da in judecata.Sunt obligati sa va acorde drepturile.
Pentru a concretiza va redau din Contract colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006

Art. 3. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
a) pentru toţi salariaţii încadraţi în unităţile din ţară, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, român sau străin/mixt), în cazul contractelor colective de muncă la nivel naţional;
Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;
Art. 66. - (1) În cazul în care salariata se află în concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumită perioadă, diferenţa dintre salariul de bază individual avut şi indemnizaţia legală la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata căreia să acordă compensarea va fi stabilită prin contractele colective de muncă la nivel de unitate, dar nu mai puţin de 6 săptămâni.
(3) Diferenţele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.