Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar mediu pe unitate pt. nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar mediu pe unitate pt. nastere

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca se impoziteaza si se retin toate cotizatiile la salarul mediu pe unitate pt. nastrea copilului ( conform art. 51, litera c din CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010). Va multumesc anticipat.
Despre ce fel de concediu vorbiti? sarcina si lauzie, cresterea copilului pana la 2 ani? Sunt doua lucruri diferite.
ContSters42967, utilizator
Angelica, este vorba de ajutorul acordat mamei la nasterea unui copil. Potrivit art.51 lit.c din CCMN, in afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare: un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate.

Pentru acest ajutor se plateste impozit pe venit - art.55 Cod fiscal.
As dori sa aflu ,cum se calculeaza acest salariu mediu pe unitate(conf.art.51 din CCM).Media se calculeaza din luna depunerii cererii,din anul in curs?
Deoarece nu exista o norma care sa reglementeza cum se calculeaza salariul mediu pe unitate, in acest caz de aplicare a art.51 din CCMUNN, eu as calcula salariul mediu brut (deoarece se impoziteaza) pe luna in care se plateste.
S-ar putea sa fie unitati care au deja o cutuma in acest sens. Important este insa sa se plateasca acest ajutor.
Si eu am un caz asemanator si m-am gandit tot pentru luna in care se plateste, dar "pe unitate" inseamna pe punct de lucru sau pe toata societatea?