avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere copil 2 ani pentru mama, sotul fara CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere copil 2 ani pentru mama, sotul fara CM

Buna ziua,
am revenit luna trecuta la serviciu dupa CCC de 2 ani. O ruda mi-a spus ca ar tb sa primesc cateva drepturi finanaciare.
Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 20 Mai 2010
gabrielamaria, utilizator
Cel mai recent răspuns: dana dgb , utilizator 11:54, 19 Mai 2010
a
Ultima modificare: Joi, 20 Mai 2010
gabrielamaria, utilizator

Deducerea de baza pentru cei care au persoana in intretinere la cuantumul salariului dvs. este nesemnificativa.
Alte favoruri financiare pentru cei cu copii nu sunt, conform legii.
Nu?!
Ultima modificare: Joi, 20 Mai 2010
gabrielamaria, utilizator
1. Acordarea indemnizatiei pentru nasterea copilului, nefiind un drept salarial ci un drept ce rezulta din CCMN 2007-2010,se prescrie in termen de 6 luni, termen ce incepe sa curga de la data nasterii copilului.
2.Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3000 ron nu se acorda deducere personala.
Am inteles.
Insa pentru a beneficia de acel drept ce rezulta din CCMN , tb sa cer eu sau societatea ar tb sa se autosesizeze?

Alte discuții în legătură

Salariu mediu pe unitate pt nou nascut daniellem daniellem Buna ziua!Urmeaza sa nasc in 2 - 3 saptamani iar firma la care lucrez ( invatamant ) mi-a spus ca anul acesta nu au buget pt salariul de nou nascut.In aceste ... (vezi toată discuția)
Prima de nastere acordata de angajator allison allison Buna. Am primit de la angajator o prima de nastere echivalenta cu salariul meu net, si nu cu salariul mediu pe unitate (care e mult mai mare decat salariul ... (vezi toată discuția)
Acordare ajutor pentru nastere copil lauraadriana lauraadriana Conf. art.51 lit.c din Contractul Colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 angajatorii au obligatia de a acorda salariatilor ajutoarele ... (vezi toată discuția)