Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere copil 2 ani pentru mama, sotul fara CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere copil 2 ani pentru mama, sotul fara CM

Buna ziua,
am revenit luna trecuta la serviciu dupa CCC de 2 ani. O ruda mi-a spus ca ar tb sa primesc cateva drepturi finanaciare.
Va multumesc.
gabrielamaria, utilizator
a
gabrielamaria, utilizator

Deducerea de baza pentru cei care au persoana in intretinere la cuantumul salariului dvs. este nesemnificativa.
Alte favoruri financiare pentru cei cu copii nu sunt, conform legii.
Nu?!
gabrielamaria, utilizator
1. Acordarea indemnizatiei pentru nasterea copilului, nefiind un drept salarial ci un drept ce rezulta din CCMN 2007-2010,se prescrie in termen de 6 luni, termen ce incepe sa curga de la data nasterii copilului.
2.Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3000 ron nu se acorda deducere personala.
Am inteles.
Insa pentru a beneficia de acel drept ce rezulta din CCMN , tb sa cer eu sau societatea ar tb sa se autosesizeze?