Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozitul forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozitul forfetar

BUNA SEARA
Spuneti-mi va rog cand si cat trebuie sa platesc impozitul forfetar.Sunt srl infiintat in ianuarie 2010.Va multumesc
Daca sunteti infiintat in 2010, veti plati impozit forfetar in anul 2011 la nivelul cifrei de afaceri realizata in anul 2010.
Pentru mai multe detalii referitoare la cifra de afaceri si impozitul forfetar aferent cititi OUG 34/2009 sau Codul Fiscal actualizat in 2010.
EX: astfel la o cifra de afaceri la sfarsitul anului 2010 intre 0 - 52.000 lei veti achita in anul 2011 un impozit minim(forfetar) de 2.200 lei
In anul 2010 veti plati un impozit pe profit de 16 % daca aveti profit.
Daca in 2010 la fiecare trimestrul impoz. pe profit este mai mare ca minim din prima grila veti declara si plati acesta,daca nu ...aveti noroc anul acesta..:D
Firmele infiintate in 2010 nu platesc impozit minim in 2010. Daca au profit, platesc impozit pe profit prin aplicarea cotei de 16% asupra profitului impozabil.

Temei legal: Normele Metodologice de aplicare a Codului Fiscal, pct. 11^6, cu referire la art. 18 alin. 2 Cod Fiscal.

@salomia maria madalna are dreptate