Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit venit & profit - modificarile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit venit & profit - modificarile

2 intrebari as avea in legatura cu ultimele schimbari; nu sunt sigura ca am inteles bine. E vorba de 2 legi diferite, nu ?

Eu am doua situatii:
1. In cazul unei micro, cu impozit pe venit se aplica cei 1600 si ceva minim, nu ?
2. In cazul unui SRL (IMM), cu impozit pe profit, se aplica impozitul forfetar din OU 34/2009 ? Nu am gasit in lege insa am auzit ca se face o distinctie in functie de profil, activitate ?

As dori, daca se poate un raspuns scurt si clar nu citarea legii doar.
MUltumesc.

In functie de veniturile obtinute in anul 2008, societatile comerciale vor plati un impozit pe profit sau pe venit in cuantum de minum 2200.
Venituri totale anuale (lei) Impozit minim anual (lei)
4.300.001 - 21.500.000 11.000
21.500.001 – 129.000.000 22.000
Peste 129.000.001 43000
nu sunt 2 legi, e una singura si nu e lege e ordonanta, 34 pe numele ei.
Referitor la grila de impozitare forfetara, vreau sa va atrag
atentia asupra unei erori din care statul incaseaza bani necuveniti:
La primul prag de impozitare 0- 52.000 lei, s-a stabilit un impozit minim de 2.200 lei, ceea ce
contravine impozitului microintrerprinderilor care este stabilit prin
lege la 3%. Facand un calcul simplu, la o cifra de afaceri de 52.000
lei impozitul aferent unei microintreprinderi este de 52.000x3%=1.560 lei. Daca
se aplica impozitul minim de 2.200 lei, inseamna ca se majoreaza procentul
de impozitare la 4,23%. Astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Nu, impozitul este tot de 3%.Asta inseamna ca daca ai un venit la care impozitul de 3 % aplicat, ar fi in valoare mai mare de 2200, platesti cat a iesit, sa zicem, 2500.
cred ca nu ati inteles ideea. Concret, ce impozit trebuie sa platesc, daca am realizat cifra de afaceri de 52.000 lei si sunt micrintreprindere? la aceasta cifra de afaceri impozitul calculat (cu 3%) este 1560 lei, iar conform grilei eu trebuie sa platesc 2.200 lei?
2200 platiti.Dar daca din calcule ar iesi mai mult de plata, platiti suma mai mare.