avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinaj si rate la banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinaj si rate la banca

buna ziua
ma numesc mihai si am o intrebare,dar mai intai de toate as vrea sa va povestesc ceva pe scurt
in urma cu cativa ani am trait in concubinaj cu cineva ,spre sfarsitul relatiei s-au achizitionat niste bunuri de la o firma cu credit bancar,pe numele meu
relatia s-a rupt si lucrurile au ramas la ea(locuiam cu ea si cu parintii ei)urmand sa plateasca in continuare ratele la banca
ea nu a platit ratele la banca,iar eu sunt bombardat cu scrisori din partea bancii pentru suma datorata
am incercat sa vorbesc cu ea si cu mama ei dar ea nu este in tara,iar mama ei nu mai recunoaste nimic,nu stie nimic de acte,nici de obiecte.
ma poate ajuta cineva cu un sfat,va rog
eu nu am nici un document,la mine si de atunci au trecut aproximativ 7 ani
va rog sa ma ajutati,spuneti-mi ce pot face... multumesc
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:02, 12 Martie 2010
Puteti contacta firma care v-a vandut bunurile, prin credit bancar, apoi banca pentru a va da o copie dupa contract. E nevoie doar de buletinul dv, eventual sa depuneti o cerere scrisa. Cu documentele respective, puteti da in judecata fosta concubina pentru recuperarea bunurilor sau a sumelor aferente. dar daca ea nu mai detine bunurile, sau nu puteti dovedi ca sunt la ea, sunteti bun de plata, ea nu apare in nici un document.
Creditul este al dvs, si al dvs va ramane, va trebui sa achitati ratele , in caz contrar, veti suporta consecintele. Ati luat cu imprumut o suma de la banca cu care mai apoi ati cumparat respectivele bunuri sau le-ati cumparat (bunurile ) in rate?
bunurile au fost cumparate in rate.oricum va multumesc
multumesc frumos,asa o sa fac.sper sa reusesc
titularul contractului de credit sunteti dvs. , astfel incat va trebui sa platiti ratele .
banca se va indrepta impotriva dvs. , nu impotriva fostei concubine , intructa nu dansa a contractat creditul ci dvs.
pt. a recupera acele bunuri , puteti investi instanta de judecata cu o actiune in revendicare mobiliara .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partajul unui apartament în concubinaj Rares123 Rares123 Bună seara, în urmă cu un an am achiziționat împreună cu fosta iubită un apartament, în rate, ea punând suma de 6 mii de euro, suma care ni s-a ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament intre concubini liana vesa liana vesa Buna ziua ,am urmatoarea situatie: In timpul concubinajului de 13 ani parteneri au contractat un credit ipotecar pe o perioada de 25 ani titulatul ... (vezi toată discuția)
Vanzarea masinii achizitionate prin credit bancar ana cata ana cata pot vinde masina care este achizitionta prin credit bancar?contractul este de garantie reala mobiliara de ce banca a solicitat o copie de pe cartea de ... (vezi toată discuția)