Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj apartament intre concubini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj apartament intre concubini

Buna ziua ,am urmatoarea situatie:
In timpul concubinajului de 13 ani parteneri au contractat un credit ipotecar pe o perioada de 25 ani titulatul apartamentului si al creditului este el concubinul ,coproprietara si coplatitoare este ea concubina aceasta a fost conditia pusa de banca pentru acordarea creditului .Toate ratele au fost si sunt platite de catre el concubinul totul sa platit de pe cardul lui de salariu asta se vedr la banca si toate platile cu intretinerea tot de acolo sau platit ,de altfel ea concubina a lucrat intrerupt iar 5 ani nu a lucrat de loc fiind intretinuta de partener.Acum sau despartit iar ea cere sa fie platita din apartamentul care inca nu este platit decat jumatate si la care nu a contribuit cu nimic .
Care sunt drepturile fiecaruia dintre ei in aceasta situatie si ce se poate face ca el sa isi dobandeasca in totalitate apartamentul pe care la platit si plateste inca vreo 12 ani !
Multumesc
Bineinteles ca fiind coproprietari ,ambii concubini au cota parte din apartament,cu "drepturi' egale." Nu o puteti scoate din ecuatie (contract) pe concubina fiindca banca nu e de acord sa renunte la un coplatitor.

Intrucat ati cumparat apartamentul impreuna cu persoana cu care ati convietuit, fiecare detineti o cota de ½ din dreptul de proprietate, conform contractului de vanzare-cumparare.

Faptul ca, dvs. ati platit si rata persoanei respective, va confera un drept de creanta impotriva acesteia si nu un drept de proprietate asupra intregului apartament.
In temeiul acestui drept de creanta, puteti solicita restituirea sumei respective.

Pentru a deveni proprietar unic al apartamnetului trebuie sa faceti partajul (la notar sau in instanta, in cazul in care nu veti ajunge la un acord) si in urma partajului acesta sa va fie atribuit in intregime, de asemenea, trebuie sa achitati in continuare singur creditul respectiv
Daca nu puteti plati singur creditul, trebuie sa aduceti un codebitor in locul fostei concubine.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc frumos pentru raspuns!