avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii conditie de acordare somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

conditie de acordare somaj

am urmatorul caz:sunt angajat la o firma dar in acelas timp sunt si actionar la o alta firma.
firma la care sunt angajat imi incheie contractul cu articol de somaj.
intrebarea este daca pot beneficia de somaj daca sunt actionar la o alta firma ,deci daca figurez ca am alte venituri.
va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 13:14, 17 Martie 2010
Pentru persona care se inregistreaza la AJOFM :nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă, în vigoare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa infiintata dupa disponibilizare primeste ajutor de somaj? rodicris rodicris O persoana careia postul intr-o societate i s-a restructurat si a fost disponibilizat, se inregistreaza ca PFA, mai poate beneficia de somaj ? (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj TRIF magda TRIF magda Un angajat care are si calitatea de asociat intr-o societate fara activitate beneficiaza de indemnizatie de somaj? (vezi toată discuția)
Ajutor de somaj oroles2010 oroles2010 Buna ziua! In conditiile in care detin un PFA pot beneficia de ajutor de somaj? (vezi toată discuția)