Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Foisor de lemn-la ce distanta de gardul vecinului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Foisor de lemn-la ce distanta de gardul vecinului?

Am dori sa facem la curte un foisor de lemn. La ce distanta de gard poate fi amplasat? Poate fi pus lipit de gard? Multumesc.
depinde de obiceiul locului..daca e destul loc si il putei amplasa in alta parte, va sugerez sa evitati sa l lipiti de gard.. se va intoarce impotriva dvs daca faceti altfel
dar legea ce spune? am voie? Ideea este ca si vecinii au construit pe hotar un fel de sistem de energie solara, amplasat la vreo 5 metri inaltime, de care mi-e vesnic frica sa nu cada la noi in curte, pe copii...
am zis.. in lege nu e prevazut in mod expres o distanta.. aceasta se stabileste dupa cume obiceiul locului.. in privinta constructiei vecinului daca acesta avea posibilitatea sa si faca mai incolo aceea magaoaie dvs in puteti notifica si dupa aceea actiona in judecata pe obligatia de a face, invocand si pericolul ptr copii dvs
Vecini are amplasat foișorul la nici trei metri de casa mea și mă deranjata cu muzică dată la maxim după orele legale. Ce trebuie făcut?
Anuntati politia locala, politia nationala si primarul.