Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... valabilitate dovada de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

valabilitate dovada de circulatie

Buna seara!

In urma unui accident s-a trimis dosarul la Procuratura si zilele trecute s-a dat NUP. Eu acum circul cu o dovada. As dori sa stiu daca in momentul in care mi se trimite amenda acasa si incepe perioada de suspendare efectiva a permisului, mai pot eu circula pe baza dovezii curente sau se anuleaza din acel moment? Multumesc
Amenda va fi comunicata printr-un PV de constatare.Acesta urmeaza regimul juridic al oricarei amenzi, deci puteti formula plangere contraventionala impotriva lui.Deoarece de la parchet s-a dat NUP, sunteti simplu prezumtiv contravenient, iar pe baza unui certificat de grefa care dovedeste ca ati contestat PV si a deciziei procurorului cu mentiunea NUP, va puteti recupera Permisul de conducere, nemaifiind nevoie de dovada.
Asta pana la judacare, cand va ramane definitiva si irevocabila sentinta.
Daca pierdeti contestatia, in 5 zile veti preda singur permisul.