avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... institutie competenta...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

institutie competenta...

Buna seara,am rugamintea sa imi spuneti in urmatoarea speta care este institutia competenta...am incheiat un contract de inchiriere a unui teren aflat intr-o anume localitate,proprietarul are domiciliul intr-un alt judet,am mers sa-l declar la Administratia Financiara din localitatea unde se afla terenul si unde ma aflu si eu,insa cei de la Finante mi-au spus ca trebuie sa il inregistrez in judetul unde are domiciliul proprietarul si nu unde se afla terenul...asa este legal?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Mimi Manea , Consilier juridic 20:35, 30 Martie 2010
se inregistreaza la locul unde se afla terenul.
functionarii nostri....multumesc frumos pt raspuns
Fiecare teren, casa, intr-un cuvant imobil are, ceea ce se cheama, rol fiscal.
Rolul fiscal se tine in functie de imobilul respectiv si NU de proprietar (care poate fi si elvetian).
Rolul fiscal este de competenta administratiei financiare care se afla in zona teritoriala a imobilelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea contractului de inchiriere la anaf LoctusIvan LoctusIvan Un proprietar are un imobil intr-un alt judet decat cel unde are domiciliul. Pentru inchirerea imobilului inregistreaza contractului la ANAF. Ajungand la ... (vezi toată discuția)
Unde ? atomol atomol As dori sa stiu unde se inregistreaza un contract de inchiriere -la adm. fin. unde se afla proprietatea inchiriata sau la adm fin.din judetul unde are ... (vezi toată discuția)
Inchiriere locuinta carmen_85 carmen_85 Bua ziua, ce documente se depun la ANAF daca se obtin venituri din inchirierea unei locuinte? Unde se depun aceste documente, la organul fiscal unde ... (vezi toată discuția)