Practic, regulile propuse acum în legătură cu contractele de credit le vor înlocui pe cele stabilite prin OUG 50/2010.
Mai exact, directiva amintită are ca obiectiv principal asigurarea unui nivel ridicat de protecție a consumatorilor și sprijinirea bunei funcționări a pieței interne prin reguli clare, echitabile și transparente aplicabile în domeniul creditării de consum.
În plus, potrivit ANPC, „directiva își propune să răspundă noilor realități ale pieței financiare, marcate de digitalizare, dezvoltarea sistemelor de tip «buy now, pay later» (cumpără acum, plătește mai târziu - n. red.) și mobilitatea crescută a consumatorilor. Totodată, aceasta urmărește să prevină riscurile asociate supraîndatorării, să sporească încrederea consumatorilor în instituțiile financiare și să protejeze interesele acestora în relațiile contractuale cu creditorii”.
În același timp, directiva își propune extinderea cadrului normativ privind contractele de credit și stabilește că e nevoie de măsuri pentru consolidarea supravegherii și educației financiare, prin promovarea educației financiare pentru consumatori în domeniul gestionării datoriilor și împrumuturilor responsabile.
Pe de altă parte, așa cum subliniază ANPC în nota de fundamentare ce însoțește proiectul de lege, viitorul act normativ are ca obiective:
- crearea unui cadru unitar pentru reglementarea creditelor de consum, aplicabil tuturor creditorilor și intermediarilor de credit;
- creșterea nivelului de informare a consumatorilor prin standardizarea informațiilor precontractuale și contractuale;
- introducerea unor cerințe stricte privind evaluarea bonității consumatorilor, astfel încât să fie prevenită supraîndatorarea;
- protejarea consumatorilor vulnerabili prin măsuri specifice, cum ar fi accesul la servicii de consiliere în materie de îndatorare.
Atenție! Pentru a se putea aplica, proiectul de lege trebuie să fie adoptat în Parlament, promulgat prin decret prezidențial și publicat în Monitorul Oficial.
Comentarii articol (2)