Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce drepturi am daca nasc in alta tara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce drepturi am daca nasc in alta tara?

am dubla cetatenie si as vrea sa nasc in Germania.Precizez ca nu am lucrat acolo si nu am acte in afara de buletin.ce drepturi am?
helga123 a scris:

am dubla cetatenie si as vrea sa nasc in Germania.Precizez ca nu am lucrat acolo si nu am acte in afara de buletin.ce drepturi am?

Nu stiu daca in Germania sunteti obligata sa incheiati o asigurare medicala germana sau merge si cu cardul EHIC luat din Romania. Asa ca in primul rand ar trebui sa va lamuriti acest lucru, pentru a nu avea surpriza ca aveti de platit 10-20 000 euro.

Pe urma, conform cu [ link extern ]

nasterea in Germania nu confera automat cetatenie germana copilului.

Daca sunteti cetateana a doua tari cu sisteme de drept bazate pe jus sanguinis, copilul va fi la nastere cetatean al acestor doua tari. Daca nu, va fi doar al tarii care aplica jus sanguinis sau chiar apatrid (de ex. daca nu aveti cetatenia romana).

O lectura instructiva despre ce s-ar putea intampla se afla pe [ link extern ]

Mai concret: daca autoritatile de protectia copilului din Germania vor constata ca nu aveti mijloace de trai legale, va vor putea lua copilul si doar cu mari greutati il veti putea vedea inapoi (mii de euro platiti la avocat, ani de procese, repatrierea minorului nu este garantata, ancheta sociala din Romania n-are mare valoare pentru ei, etc.)
tgeorgescu, utilizator
helga123 a scris:

am dubla cetatenie si as vrea sa nasc in Germania.Precizez ca nu am lucrat acolo si nu am acte in afara de buletin.ce drepturi am?

Un site util cu informatii foarte importante pentru cazul dvs.:
[ link extern ] /
Sarbatori fericite!
L.C.