Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Chemare in judecata pentru neplata intretinerii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Chemare in judecata pentru neplata intretinerii

Buna ziua,as dori sa stiu daca in cazul in care am fost chemat in judecata pentru neplata intretinerii si intre timp eu am platit intretinerea integral,plus penalitatile,as avea posibilitatea daca invocand un viciu de procedura intrucat nu am fost somat conform legii de catre administratie nici macar o data,sa pot evita plata cheltuielilor de judecata.Tin sa mentionez ca presedintele de asociatie nici macar nu stia de aceasta actiune, de aceasta ocupandu-se numai administratorul.
Va mltumesc anticipat si astept ajutorul dumneavoasta
Daca ati fost chemat in judecata aveti posibilitatea sa va prezentati la primul termen asa cum ati fost citat de instanta si la acest prim termen aratati judecatorului ca ati achitat totul. Cel mai probabil ca judecatorul va dispune inchiderea cazului care ramane fara obiect. Acelasi judecator, cel mai probabil, va dispune neacordarea cheltuielilor de judecata cerute de reprezentantul asociatiei.
Nu este viciu de procedura faptul ca nu ati fost "somat" de asociatie. Nu exista obligatia legala a cuiva din asociatie sa va notifice si cu atat mai mult sa va someze. Asociatia afiseaza listele de plata luna de luna si asa proprietarii sunt informati de ceea ce au de plata, inclusiv de restante si penalizari pentru ca acestea sunt afisate. In plus pe fiecare lista de plata sunt trecute data afisarii, luna pentru care sunt acele sume afisate, data scadentei...
Adriantot, moderator
Exonerarea paratului de la plataArt.454NCPC"Paratul care a recunoscut ,la primul termen de judecata la care partile sunt legal citate,pretentiile reclamantului nu va puteta fi obligat la plata cheltuielilor de judecata,cu exceptia cazului in care ,prealabil pornirii procesului,a fost pus in intarziere de catre reclamant sau se afla de drept in intarziere .Dispozitiile art.1.522 alin.(5) din Codul civil raman aplicabile."
@raduiordache
"Tin sa mentionez ca presedintele de asociatie nici macar nu stia de aceasta actiune"
Chiar aşa să fie ? D-l Preşedinte a glumit sau v-a râs în nas, domnia sa fiind unicul reprezentant al Asociaţiei. Administratorul nu are nici o tangenţă cu procesul, el fiind un simplu angajat al asociaţiei.
Si cheltuielile le suporta asociatia?Nu ar fi normal ca cel pentru care s-a ajuns in instanta?
Care cheltuieli?
Daca s-a ajuns in instanta, judecatorul hotaraste ce si cat plateste fiecare parte.