Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna

Buna ziua! Am si eu o intrebare,am 21 de zile d concediu pe anul acesta si angajatorul nu a vrut sa imi dea nici o zi din cauza faptului k avem mult de lucru,intrebarea este zilele de concediu imi vor ramane si in anii urmatori ?sau daca imi dau demisia zilele de.concediu mi se vor plati?si am mai inteles ca daca ajung la 40 de zile la sfarsitul unui an se vor plati toate zilele...astept raspuns ..Multumesc
1. In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual. (art.146 alin.2 C.mun.)

In speta, angajatorul are obligatia sa vi le acorde pana la data de 01,07.2018.

2. Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca. (art.146 alin.3 C.mun.)

Asadar, la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate vi se vor compensa in bani de catre angajator.
Si daca pana la data 01.07.2017 nu mi se vor.acorda zilele de concediu,ele.se vor pierde ?sau angajatorul este obligat sa mi le acorde?
Este vorba de data de 01.07.2018 ...legea prevede ca pana la acesta data angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat pentru anul 2016 .
cine si in ce conditii este obliga pe angajator sa acorde concediu de odihna in cazul in care angajatorul refuza sa acorde acest drept?
1. In primul rand, obligatia este prevazuta in Codul Muncii.

2. Potrivit art.1 alin.5 din Constitutie, in România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

4. Incălcarea dreptului la concediu de odihnă anual şi neacordarea acestuia poate atrage şi răspunderea patrimonială a angajatorului în condiţiile art. 253 alin. (1) din Codul muncii, republicat, potrivit căruia angajatorul este obligat, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, să îl despăgubească pe salariat în situaţia în care acesta a
suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului în timpul îndeplinirii obligaţiilor de serviciu sau în legătură cu serviciul.
Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu , in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va acorde CO. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.
Cornel Vasile, Consilier juridic