avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate UA

Activitate UA

In sept. 2011 am cumparat o casa de la o PF si in dec 2011 a avut loc un incendiu care a distrus jumatate din casa. Precizez ca aveam asigurare de locuinta .In urma analizei dosarului de dauna acestia justifica refuzul de despagubire ca fiind un defect de constructie asa cum au scris pompierii in actul de interventie - defect constructie cos centrala din contructie, neizolare materiale inflamabile etc.Intre timp am refacut casa din surse proprii si am si vandut-o. E tarziu sa mai fac actiune impotrica pF care mi-a vandut casa si care a si construit-o?
Buna ziua ,

In urma concedierii individuale conf art 65 Cm, angajatorul a acordat 1,5 salarii compensatorii. Aceste ,,venituri" desi se stipuleaza ca vor fi acordate la nivelul salariului de baza ( adica brut) a fost indexat!? Atata timp cat aceste venituri suplimentare nu figureaza ca salarii in cartea de munca si implicit vechime in munca , nu inteleg de ce au fost diminuate cu toate taxele - pensii, asig sociale impozit etc. Daca azi a incetat CIM si am primit 1,5 salarii compensatorii , eu nu mai figurez ca asigurat , contribuabil la pensii etc....????, de ce s-au retinut aceste taxe pt inca 1,5 luni..
Răspuns la discuția decizie concediere
Firma este din Buc , iar eu sunt din alta localitate. Ma pot adresa la sediul ITM din orasul meu?
Buna ziua,


Acum ceva timp am primit preavizul de concediere prin posta . Preavizul a inceput sa curga din momentul receptiei plicului.
Ulterior dupa perioada de preaviz am primit prin posta decizia de concediere (- plic recomandat cu confirmare primire) in 2 exemplare si fara nr de inregistrare, ,fara semnaturi , era in alb . Mi-a spus sa semenez si sa trimit inapoi pt a inregistra la ITM si apoi voi primi 1 exemplar.
De atunci nu am mai primit nimic.chiar daca am sunat la firma . Ce pot face?
Va multumesc de mesajul de mai sus.... dumnevoastra ati inteles cel mai bine situatia mea.
Răspuns la discuția clauza mobilitate
As dori inca o lamurire! Locul de munca in CM este Buc dar efectiv am desfasurat activitatea in zona si locatia de resedinta , in tara.
Răspuns la discuția clauza mobilitate
Multumesc,

Mai am o intrebare.
Un absolvent de liceu care s-a inscris la o Facutate cursuri cu plata si ID, se mai poate inscrie la somaj?
Buna ziua,

As vrea sa stiu mai multe informatii despre aceasta clauza de mobilitate.
Functia mea este de Director zonal, raspund de activitatea firmei in mai multe judete. In ctr meu de munca nu am specificata aceasta clauza speciala, si nici nu am fisa postului .
Ar fi trebuit sa beneficiez de drepturile acestei clauze?
Desfiintarea postului tb sa fie efectiva- asta inseamna ca toate pozitiile Manager, Director functii de conducere din Buc si nu numai etc conform art 294 Codul Muncii ar trebui sa fie desfiintate?

Unul din motivele desfiintarii posturilor este ,, scaderea constanta a volumelor generate" ,, aceste posturi genereaza costuri nejustificate "..... din ce am mai citit art 65 concedierea este din initiativa angajatorului , din motive ce nu tin de angajat. Ori se vede clar din formularea deciziei ca sunt vinovata de situatia in care se afla firma!
Am doar impresia ?!

Deci nu se anuleaza in cazul in care este gresit intocmita? Va trebui sa fie si o alta data de inchiere -desfacere a contractului de munca cu 10 zile lucratoare in plus, nu numai plata diferentei de zile de preaviz. Cum se va modifica data de incetare a contractului de munca ?
In contestatia de la tribunal tb sa formulez ca locul de munca al meu nu a fost desfiintat ?