avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters101001

Activitate ContSters101001

Va rog ..imi puteti raspunde???se poate lua concediul prenatal mai mult de 63 zile?
Buna ziua! Am doar o intrebare: concediul prenatal poate sa fie mai mare de 63 zile ( 126 sunt total), indeplinindu-se cele 42 zile obligatorii postnatal??? In ce caz se poate face acest lucru? si cine poate da astfel concediu...de 80 de zile ( de exemplu)
Răspuns la discuția Inscrierea in fals a unui act
Acum tata a primit o citatie de la Politie. A fost la politie si a dat declaratia privind modul cum a cumparat apart.! Dupa ce sunt citate partile si martorii ce urmeaza? Se pune acest Neinceperea Urmaririi Penale si sunt citati in instanta???
Multumesc pentru raspunsuri! Ar mai fi o intrebare: concediul de risc maternal se da in continuarea celui medical. Adica cele 120 zile se aduna cu celelalte?
Buna Ziua,

Am fost in concediu medical timp de 2 luni ( mai exact 68 de zile) si vreau sa-mi mai iau concediu medical..fiind insarcinata in 12 sapt. Intrebarea mea este: timp de o luna am revenit la serviciu...daca imi iau din nou medical..se aduna acele zile la cele 68??? Dupa cat timp aceste zile de medical...se anuleaza?
Răspuns la discuția Inscrierea in fals a unui act
Buna Ziua, va rog sa-mi raspundeti in legatura cu inscrierea in fals...tata a depus cererea la parchet..si abia in 30 de zile primeste raspuns! Cat va mai dura o inscriere in fals??? Procesul se desfasoara pe 2 ani..si tot va mai continua???? Astept raspunsul dvs!
deci dc imi iau medical acum pt sarcina ...medicalul de pana acum nu se aduna cu cel pentru sarcina?

Adica am 67 de zile medical de boala..dupa care am ramas insarcinata si vreau sa-mi iau medical..pana in prenatal( nu suport sa stau 8 ore, sunt agent de turism si trebuie sa stau in picioare). depasesc 90 de zile se asta zic dc are treaba medicalul de boala cu cel de sarcina? se aduna zilele?

Multumesc pt raspuns!
cine poate sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare: daca am avut concediul medical de 46 de zile..de boala..si daca acum sunt insarcinata ..cat pot sa-mi mai iau medical pentru sarcina..pot sa-mi iau din sept...pana intru in prenatal..eu fiind in 6 sapt acum? )
Pentru ca am inteles ca nu se poate lua decat 90 de zile..nu mai mult! Va rog sa-mi raspundeti repede?
Va multumesc!

Răspuns la discuția Inscrierea in fals a unui act
Pana acum procesul se desfasoara pe durata a 2 ani!) Prima data a fost chemat sa dea declaratie, apoi s-a facut tot; expertiza grafologica, tot felul de acuzatii.. iar acum este inscrierea in fals! Poate dura mai mult de un an...iar daca nu mai au alte probe trebuie sa ajunga la recurs asupra decizie?
Avocatul nostru spune ca nu va mai dura mult...dc vor face recurs inca un an..dar daca aduc si alte probe..dc nu anul acesta se termina! E adevarat? Si sapt viitoare tata va merge la Parchet sa intrebe de dosar in ce stadiu a ajuns!

Va multumesc!)
Buna Ziua,

Cine ar putea sa ma lamureasca la cateva intrebari! Problema este urmatoarea: tatal meu a cumparat un apart 2 cam. de la concubina unui prieten de-al lui. Domnul si concubina aveau inainte o casa pe care au vandut-o si au cumparat 2 apart.
Intr-unul sta concubina, pe altul l-a vandut tatalui meu., in prezenta proprietarului, adica acest domn si a concubinei, in fata unui notar cu acte in regula. Domnul in acea perioada era bolnav, in sensul ca a murit la scurt timp, pana sa inceapa procesul de ciroza.
Acum unde e problema..tata a fost dat in judecatata de catre mostenitorii (copii difuntului ) pentru ca acesta nu a vrut sa le lase mosteniri nimic. A fost un proces si pentru apart. concubinei, care a rezultat cu plata concubinei a 30% din valoarea estimata a apart.
Acum tata este in proces cu cei 2 copii pe acest apart care l-a cumparat cu acte in regula. sunt la faza in care este acuzat de inscrierea in fals.
Intrebarea mea este: cat dureaza aceasta analiza a inscrieii in fals..pt ca au trecut 11 luni si nu primit nici un raspuns de la parchet sau tribunal..sau care este procedura, trebuie sa mearga tata la parchet sau tribunal sa intrebe de dosar? sau cum se procedeaza in astfel de cazuri?
Si cat mai dureaza un astfel de proces?

Va multumesc si astept raspunsurile dvs!!!)