avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate Cornelliu

Activitate Cornelliu

Discuție Registru CFP!
Buna dimineata!

Sunt functionar public, si am o nelamurire in ceea ce priveste aplicarea vizei CFP.
Prin atributiunile din fisa postului am si primirea de facturi de la mai multi furnizori.
Dupa care pun pe facura ,, BUN DE PLATA'', si ,,VERIFICAT IN PRIVINTA REALITATII'', dupa care scot un centralizator automat din calculator si le predau in contabilitate. Persoana care are drept de a pune viza CFP imi tot spune ca tebuie scrisa fiecare factura in alt registru scris de mana si sa predau registru si facturile ptr. viza CFP impreuna , desi am un centralizator in care iese automat din calculator cu numele furnizorului, data, nr. si suma de pe factura.
Ori, eu stiu ca persoana care are drept sa puna viza CFP trebuie sa-si centralizeze sigura toate facturile(doar de asta ia bani).

As vrea sa stiu un cadru legal, si daca am dreptate cu ceea ce am relatat mai sus.

Discuție Buna ziua!
Sora mea lucreaza de 2 ani la doua societati diferite cu cite 4 ore pe zi. Unde poate verifica daca patronii platesc impozitul pentru pensie, si toate celelante.
Multumesc.
Discuție Incertitdine!
Buna ziua!

De 1 an lucrez ca Consilier intr-o instittie bugetara (Functionar public). Inainte de a ma angaja in aceasta institutie, am lucrat ca Consilier juridic 2 ani cu 4 ore zi la o S.C., si cu 8 ore pe zi la o alta S.C.. As vrea sa-mi trec in cartea de munca vechime de consilier juridic, dar colegii de la resurse umane nu vor sa-l treaca , motivand ca nu mai are sens sa treaca vechimea de consilier juridic in cartea de munca , ca oricum in curand va intra in vigoare evidenta electronica a vechimii in munca. Mentionez ca am adeverinta eliberata de ITM in care atesta vechimea de cons. jur.
Am incercat sa-i conving dar nu vor, as vrea sa stiu daca exista vreun cadru legal prin care sa redea expres ca adeverintele eliberate de ITM , trebuiesc trecte in cartea de munca.
Multumesc!