avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate magdacj

Activitate magdacj

Răspuns la discuția instiintare parinte
Va rog sa-mi raspunda cineva!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția instiintare parinte
Daca instiintarea nu a fost trimisa exact in momentul mutarii copilului in Cluj ,atunci cand o trimit, trebuie scrisa data de cand am mutat-o sau cea din momentul scrierii instiintarii?
Buna seara,
Sunt o mama divortata a unei fetite de 12 ani care mi-a fost incredintata mie in urma divortului (tatal are drept de vizita). Intrebarea mea este daca pot iesi din tara cu copilul in excursii sau am nevoie de acordul scris al tatalui?
Daca e nevoie de acordul acestuia, unde trebuie sa mearga, la un avocat sau la un notar? E nevoie sa fiu si eu prezenta sau trebuie doar tatal sa-si dea acordul?
Va multumesc.
Răspuns la discuția instiintare parinte
Exista o varsta cand copilul alege cu cine vrea sa stea definitiv fara sa mai fie nevoie de acorduri sau alte incuviintari din partea tatalui (la divort custodia mi-a fost incredintata mie cu dreptul tatalui de vizita).
Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Răspuns la discuția instiintare parinte
Ar mai fi inca ceva.Avand in vedere ca merg destul de des in strainatate in concedii sau chiar in vizite mi-as dori foarte mult sa o pot lua si pe fiica mea dar din cate stiu am nevoie de acordul si semnatura fostului sot.Daca el nu mi le acorda exista alta posibilitate fetita avand 12 ani. Exista o varsta cand copilul alege cu cine vrea sa stea definitiv fara sa mai fie nevoie de acorduri sau alte incuviintari din partea tatalui (la divort custodia mi-a fost incredintata mie cu dreptul tatalui de vizita).
Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Buna ziua,
Am o intrebare cu care va rog sa ma ajutati. Sunt divortata de 10 ani si acum locuiesc in Cluj (copilul este la parintii mei in Falticeni, o fetita de 12 ani). Am inscris-o la scoala in Cluj si o voi aduce vineri.Intrebarea mea este: cum sa procedez cu instiintarea tatalui de aducerea copilului in Cluj (unde va locui de acum inainte) avand in vedere ca fostul sot este plecat in strainatate.E suficienta o instiintare telefonica sau trebuie ceva scris si ce anume sunt obligata sa ii comunic (ma refer adresa unde vom locui sau alte detalii)?Daca e nevoie de ceva scris sa o trimit parintilor lui pentru ca adresa lui nu o stiu exact.
Ar mai fi inca ceva.Avand in vedere ca merg destul de des in strainatate in concedii sau chiar in vizite mi-as dori foarte mult sa o pot lua si pe fiica mea dar din cate stiu am nevoie de acordul si semnatura fostului sot.Daca el nu mi le acorda exista alta posibilitate fetita avand 12 ani. Exista o varsta cand copilul alege cu cine vrea sa stea definitiv fara sa mai fie nevoie de acorduri sau alte incuviintari din partea tatalui (la divort custodia mi-a fost incredintata mie cu dreptul tatalui de vizita).
Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Discuție custodie
Buna ziua,
Am o intrebare legata de mutarea domiciliului copilului meu.
Momentan copilul meu locuieste cu parintii mei in Falticeni iar eu lucrez in Cluj.Am inscris-o in clasa a Va aici in Cluj deoarece vreau sa o aduc sa locuiasca cu mine (practic pt ea am venit in Cluj sa ii pot oferi un viitor mai bun). Precizez ca am custodia copilului in urma divortului iar fostul sot(care locuieste tot in Falticeni) are drept de vizita de 2 ori pe luna.
Intrebarea mea este: daca imi aduc copilul in Cluj sa locuiasca definitiv aici va trebui sa-l anunt pe fostul sot, am nevoie de acordul lui sau este vreo alta procedura?
Va multumesc mult.
Buna ziua,
Am o intrebare. Sunt divortata iar copilul imi este incredintat mie. Fostul sot, de vreun an de zile nu mai plateste regulat pensia alimentara a copilului adica, o luna i-o da alta nu, sau decaleaza data cand trebuie sa puna banii la posta si astfel mai castiga zile de intarziere. Intrebarea mea este daca are voie sa faca asa ceva si cum as putea interveni. As fi bucuroasa daca mi-ar trece copilul pe numele meu si sa nu ii mai dea nici o pensie alimentara daca se poate. Mentionez ca fetita are 12 ani.
Va multumesc.
Discuție custodie
Buna ziua,
Sunt divortata de 10 ani si am un copil in varsta acum de 11 ani.Copilul mi-a fost mie incredintat in urma divortului iar fostul sot are drept de vizitare de 2 ori pe luna,duminica.De cativa ani am plecat in Cluj ca sa fac masteratul si sa imi gasesc un job mai bun sa ii pot oferi copilului meu un trai mai bun si sa ii asigur un viitor frumos.Precizez ca fetita sta acum cu parintii mei in Suceava.Fostul sot tocmai a divortat a 2a oara si,neavand ce face incepe sa imi faca probleme,in sensul ca vb urat cu parintii mei spunandu-le ca ei nu au nici o responsabilitate fata de copil si vine si le cere copilul inafara zilelor de vizita justificand ca el nu poate sa o ia cand ii este impus (desi e vb de ziua de duminica stabilita prin lege).Chiar intr-o zi de miercuri a luat copilul din fata blocului si a plecat la Campulung neanuntand decat cand erau deja pe drum.Acum el incearca sa imi faca probleme legandu-se de faptul ca eu sunt in Cluj si ca nu stau langa
fetita desi el nu intelege sau nu vrea sa inteleaga ca pt ea o fac,pentru ca eu la anul,cand copilul trece in clasa a 5a vreau sa o iau cu mine in Cluj.Pana atunci, ma intreb daca nu este vreo solutie legala prin care sa las copilul in grija parintilor mei pana o iau eu in Cluj, ceva de genul unei procure sau un act anume ca sa stau linistita si sa nu ma tot ameninte.Mi-e frica sa nu faca ceva sa imi ia copilul pe baza faptului ca eu sunt in Cluj si ea in Suceava.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns ca sa stiu si eu in ce directie sa o iau cu viata mea si a copilului meu.

Va multumesc.