avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate sbgkd

Activitate sbgkd

Răspuns la discuția lichidare
De platit a-m platit suma ceruta in instanta,respectiv 1.467 lei .Pe borderoul lor deasupra sumei totale in drept cu "ACCESORII NEINSTITUITE " era si un 233,nu stiu sigur daca erau lei sau vre-un cod.
De preferinta ar fi,daca e legal sa ma prezint si sa dau personal chitanta,deoarece pe citatie este mentionat ca am obligatia de a depune intampinare cel tarziu in 5 zile fata de termen si avind in vedere,data actuala,mai sunt doar 4 zile....
Răspuns la discuția lichidare
multumesc tuturor ptr. raspunsuri,a-m platit suma,sa scap de cosmar,
mi s-a eliberat chitanta,99,9% suma era f. veche si prescrisa,cred,deoarece : pe chitanta depusa de DGFP (la instanta) era mentionata suma de 1.467 lei,iar la rubrica = impozit pe profit 20010101(parese ca din 2001)iar pe borderoul platii emis azi,(cand a-m platit-o) de DGFP = ACCESORII NEINSTITUITE : 233.
A-s mai avea o nelamurire si poate ma ajuta cineva.Acum la instanta de apel,este suficient sa dau chitanta sau trebuie sa depun si intampinare scrisa?
Multumesc.....
Răspuns la discuția termen de recurs depasit
Va multumesc ptr. raspuns.Acum a-m observat inca ceva:
Recursul este depus si adresat Tribunalul Sibiu iar citatia i-mi vine de la Curtea de Apel Alba Iulia.
Este ok?
Multumesc....
Discuție lichidare
Societate dizolvata ??=dispusa prin incheiere judecator delegat nr.1526/21.11.2001,masura necontestata care ramane irevocabila.
Dupa 9 ani,se cere de catre Reg. Comerului instantei radierea societatii,care se aproba,dar Adm.Finantelor face recurs si cere numirea unui lichidator.deoarece spun ca e o restanta de 1.400 lei de plata si vor sa numeasca un lichidator.
Intrebare:
- Lichidatorul se numeste in primele 3?- 6? luni a stadiului de dizolvare a societatii,sau in ori ce stadiu al societatii pina la radiere?
- Daca nu platesc suma,vor face dosar de executare silita?
- Daca platesc suma restanta(nu a-m avut la cunostinta ca am asa ceva)de 1.400 lei,ma mai poarta prin tribunale?mai numesc lichidator?Multumiri ...din nou tuturor.
Discuție sechestru
Buna ziua si La Multi Ani tuturor.
Deasupra mea,se pare ca se anunta in curand un sechestru(datorez bani la finante in urma unei firme ).Nu a-m bunuri proprii,deoarece sunt in indisponibilitate de a lucra in urma a 2 infarcturi,dar locuiesc impreuna cu fratele meu si fiul meu care au bunuri proprii.Va rog,poate aveti posibilitatea de a ma lamurii daca sechestrabile sunt doar bunurile mele sau si ale fratelui sau ale fiului meu.
Mii de multumiri.
Buna ziua, si La Multi Ani tuturor.A-m o problema,poate ma ajuta cineva cu un sfat.
Am avut o societate comerciala,care in urma nemaririi capitalului social in 21.11.2001 s-a dizolvat si publicat in Monitorul Oficial.In 2010 sa solicitat prin instanta radierea din Registrul Comertului,si sa finalizat prin proces la data de 28.octombrie 2010 cu mentiunea finala - "Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la data comunicarii...".Astazi,a-mi vine alta citatie,de instanta cu recursul celor de la finante inregistrata(pe stampila) la Curtea de Apel in data de 22 noiembrie 2010.,deci se pare ca cei de la finante au facut recurs dupa aprox. 24 de zile de la data hotariri radierii de catre instanta.
Intrebarea mea ar fi daca s-ar mai putea face ceva privind termenul de recurs sau ce trebuie facut ca atare in situatia actuala?
Multumesc mult !
nu
Foarte multumesc ptr. ajutor.La "starea societatii"din link-ul de mai sus a-m gasit asta:
- dizolvare de drept nemajorare capital cf.L314
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2004
- certificat de inmatriculare nepreschimbat in termenul legal
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2005
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilanţul anual nedepus la registrul comerţului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007
Poate imi spuneti ce e de facut in acest caz.Multumesc....
Buna...
Detin o societate comerciala din 1995,in anul 1998 a-m depus o cerere la finante ptr. inchidere temporara,ulterior a aparut problema cu marirea capitalului social la 2.000 lei la Reg.Comertului,pe care nu a-m facut-o,deoarece societatea nu functiona si nu avea rentabilitate sa o redeschid.Pina in ziua de azi,nu a-m redeschis activitatea firmei,deoarece dupa cele vazute in media la data respectiva,societatile respective care nu au marit capitalul social au fost radiate.Poate,ma puteti ajuta,sa pricep,daca societatea fiind radiata a fost inchisa definitiv si la finante sau ce trebuie sa fac sa o inchid,avind in vedere ca nu a mai functionat din 1998.
Va multumes.....
:) din pacate nu sunt bani sa le *ban*uim caile evaluatorilor.
Ms.