avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate acristian

Activitate acristian

Nu inteleg cum in contract de cesiune drepturi de autor, incheiat in conformitate cu Legea nr.8 din 14 martie 1996 este considerat conventie civila de prestari servicii.
Obiectul contractului este cedarea drepturilor asupra 'operei', nu prestarea unor servicii.
Referitor la calendarul de plati. Din Codul Fiscal:

"Art. 52: Retinerea la sursa a impozitului reprezentând plati anticipate pentru unele venituri din activitati independente

(1)Platitorii urmatoarelor venituri au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la sursa, reprezentând plati anticipate, din veniturile platite:
a)venituri din drepturi de proprietate intelectuala;
b)venituri din vânzarea bunurilor în regim de consignatie;
c)venituri din activitati desfasurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
d)venituri din activitati desfasurate în baza contractelor/conventiilor civile încheiate potrivit Codului civil;
e)venituri din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara;
f)venitul obtinut de o persoana fizica dintr-o asociere cu o persoana juridica contribuabil, potrivit titlului IV, care nu genereaza o persoana juridica.
(2)Impozitul ce trebuie retinut se stabileste dupa cum urmeaza:
a)în cazul veniturilor prevazute la alin. (1) lit. a) - e), aplicând o cota de impunere de 10% la venitul brut;
b)în cazul veniturilor prevazute la alin. (1) lit. f), aplicând cota de impunere prevazuta pentru impozitul pe veniturile microîntreprinderilor la veniturile ce revin persoanei fizice din asociere;
(3)Impozitul ce trebuie retinut se vireaza la bugetul de stat pâna la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei în care a fost platit venitul, cu exceptia impozitului aferent veniturilor prevazute la alin. (1) lit. f), pentru care termenul de virare este reglementat potrivit titlului IV."

Din cate inteleg, ar fi trebuit sa retina impozit in fiecare luna.
Chiar poti sa emiti o fisa fiscala in care sa spui ca n-ai platit bani in Martie, Aprilie, Mai, ...., desi ai platit?
Buna ziua.
Am un contract de cesiune drepturi de autor cu o firma.
Platile au fost facute prin banca, in baza contractului de cesiune drepturi de autor.
In declaratia 200 am mentionat ca sunt venituri din drepturi de proprietate intelectuala.
Am primit o decizie de impunere in care se considera ca veniturile provin din 'conventii civile' si nu se aplica cota forfetara de 40% pentru stabilirea venitului net.
Practic ar trebui sa platesc 6% din venitul declarat.
La Adm. Fin. mi-au spus ca trebuie sa aduc o noua fisa fiscala de la firma, in care sa fie mentionat clar faptul ca sunt venituri din drepturi de proprietate intelectuala.
Problema este ca cei de la firma refuza.
Trebuie sa mentionez ca fisa fiscala nu reflecta in mod corect nici calendarul platilor. Desi au fost plati in fiecare luna, in fisa toata suma este trecuta intr-o singura luna.
Ce se poate face?
Va multumesc.