avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate Annau Marinela

Activitate Annau Marinela

Discuție Uzucapiune
Daca in 2002 s-a intabulat o casa nou construita pe un drum al primariei in suprafata de 63 mp (din cate stiu este domeniu public, fapt produs din eroarea primariei) si s-a adus la cunostinta de eroare și chiar s-au facut demersuri de cumpararare de catre proprietarul imobilului... dar fara reusita, se poate invoca dreptul de uzucapiune pentru cei 63 mp? Daca da, cum?
Multumesc !
Doresc sa imi spuneti daca in Carnetul de munca este trecuta grupa II entru perioada 1991-1996 mai este necesara obtinerea de adeverinta. Multumesc
Buna seara,
Am urmarit subiectul cu intarziere, recunosc, si doresc sa fac cateva precizari, cu permisiunea d-voastra.
Daca este proces-verbal pentru D112, iar domnul a depus (data de 25 a lunii este inca termen de depunere), atunci motivul este pentru ca declaratia pentru luna februarie a fost depusa tarziu. Sigur s-a primit si notificare pentru ea.
Alta situatie este ca e posibil sa fi fost eronata.
Erorile pt aparea la trei "nivele":
1. In momentul depunerii.
2. Dupa prima validare (adica dupa ce a primit nr de inregistrare)
si,
3. Cand datele transmise nu au fost validate la nivel national, adica nu sunt corelate cu baza de date la CCAS, CAS, etc.
Pentru evitarea acestor situatii, conform legii, contribuabilul are obligatia verificarii validarii declaratie avand la dispozitie 3 zile, conf. legii sa corecteze erorile. Aceasta verificare se face pe site-ul MFP. De mentionat ca suportul (formularul) 112 a suferit actualizari (modificari) in aceea perioada si de unde pot aparea si erorile de validare. Conform legii o declaratie 112 nevalidata si necorectata in termen, se amendeaza.
In cazul domnului, este vorba doar de nedepinere in termen. El a depus cu intarziere de o luna... prima declaratie 112. Contestatia in instanta nu se justifica. Cu stima