avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate predescughe

Activitate predescughe

debitul s-a achita
ce fac cu onorariu
mai este corect sau trebuie diminuat
s-a calculat la suma de 24934 ( presupun )

Sunt o asociatie de proprietari
In iunie 2009 furnizorul de caldura ade o hot jud prin care trebuie sa ii dau 101796.53 lei aferent feb 2007-dec 2008.
in feb 2010 primesc de la executor somatie de executare silita pe suma de 24934.13 cv energie termica si 3332.30 chelt de onorariu
pe 11 feb 2010 mai aveam la furnizor de plata circa 5000 lei
pe 12 ma duc la executor si declar pri proces verbal ca nu sunt de acord cu debitul datorat.
In 25.06.2012 primesc instiintare ca am proprire pe conturi pentru suma de 3522.30 onorariu.
ce pot sa fac?

Discuție Tarife executor
Sunt o asociatir de proprietari
In iunie 2009 furnizorul de caldura ade o hot jud prin care trebuie sa ii dau 101796.53 lei aferent feb 2007-dec 2008.
in feb 2010 primesc de la executor somatie de executare silita pe suma de 24934.13 cv energie termica si 3332.30 chelt de onorariu
pe 11 feb 2010 mai aveam la furnizor de plata circa 5000 lei
pe 12 ma duc la executor si declar pri proces verbal ca nu sunt de acord cu debitul datorat.
In 25.06.2012 primesc instiintare ca am proprire pe conturi pentru suma de 3522.30 onorariu.
ce pot sa fac?
mersi de idee
o sa o pun in aplicare
Va supun spre discutie urmatorul subiect
Asociatie nou infiintata prin desprindere de asociatie veche
Se semneaza protocolul de separare
Se incheie contracte cu furnizorii de utilitati
Problema apare la incheierea contractului de prestari servicii pentru citirea calorimetrelor
Fiind asociatie nou infiintata contractul cu firma ISTA care citea si calcula caldura nu mai este in vigoare fiind necesar incheierea unui nou contract. O parte din proprietari nu mai vor sa incheie contract dorind caldura la pausal. Decizia de incheiere a unui nou contract se va lua cu 50% +1 sau cu ce procent
vedeti asta
[ link extern ]
Răspuns la discuția Ajutorul pentru incalzire
din nou la obiect Adriane!!
Bravo!!!!
Răspuns la discuția Asociatie nou infiintata
ok. am si acceptul verbal de la birouk de indrumare de la primarie. cam asa m-am gandit si eu mai putin fondurile, dar o sa ii propun comitetului ce mi-ati spus despre ele sa vedem ce o sa iasa. mersi mult pentru sfaturi si incurajari. esti un domn!!!!!!!!!!!
eu nu percep penalitati la asociatia mea ci doar impart factura de penalitati a furnizorului la restantieri in functie de cuantumul restantelor. daca asociatia percepe penalitati, penalitatea nu poate depasi restanta ( daca ai o restanta pe luna martie de 100 lei penalitatea adunata in timp nu poate fi mai mare de 100 lei )
Răspuns la discuția Asociatie nou infiintata
exact asa m-am gandit si eu sa fac. deci listele de plata le face asociatia noua?