avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate adriannn

Activitate adriannn

ok. in cazul asta la primul termen solicit in temeiul art 132 C.p.civ. modificarea cererii, anume constatarea rezilierii contractului si evacuarea...? sau formulez alta cerere, dupa ce probabil instanta imi va respinge cererea de evacuare...
Va multumesc pt raspunsuri
In contract exista stipulata situatia in care ,,daca chiriasul nu-si executa una din obligatiile esentiale, anume intarzieri la plata chiriei mai mari de 30 de zile, atunci contractul se reziliaza printr-o simpla notificare din partea locatorului....'', deci cred ca pactul comisoriu de grd. iv exista...
Am trimis notificari prin care am reziliat contractul si prin care am solicitat chiriasului sa paraseasca imobilul.
E corect temeiul in drept art. 1817 C.civ sau trebuia art. 1831. Daca e art. 1381 pot solicita indreptarea cererii...?
Buna ziua.
Daca printr-o actiune in evacuare a chiriasului solicit numai evacuarea acestuia nu si plata facturilor restante, atunci taxa de timbru este de 10 lei conf. art. 3 lit. b din Lg. 146 / 1997 ?
Mi-am intemeiat cererea pe art. 82, art. 112-114 C.p.civ. si art. 1817 C.civ.
Cred ca mai indicat ar fi fost art. 1831 C.civ.
Mentionez ca inca nu a ajuns la termen contractul.....
multumesc. raspunsul dvs. mi-a fost de mare ajutor
,,cred ca posesorul unui lucru furat'' se refera de fapt la cel ce poseda un lucru furat, adica cumparatorul de buna credinta care a cumparat un lucru furat si care, conf. art. 1910 din vechiul cod, avea un drept de retentie asupra acelui bun....
Partea asta o stiu....problema este ca nu am gasit nimic referitor la dreptul conferit posesorului unui lucru furat si vandut in targ. Ma gandeam ca poate exista vreo referire, asa cum s-a procedat si in art. 365 si urm....
Multumesc oricum.
Buna ziua.
Art. 1910 din vechiul Cod Civ. (referitor la dreptul de retentie conferit posesorului unui lucru furat si vandut in targ) are corespondent in noul Cod Civ. ?
Răspuns la discuția recuperare creanta
am extrasele de cont, plata avansului s-a facut prin virament.
Intrebarea este ce temei legal sa invoc in cerere...
Va multumesc
Buna ziua.
In urma unei intelegeri verbale am platit un avans pentru un serviciu ce urma a fi prestat. Datorita neintelegerii partilor contractul nu a mai fost perfectat, in consecinta serviciul nu s-a prestat, dar nici avansul nu s-a returnat.
Acea plata in avans poate fi considerat ca fiind ,,o plata nedatorata'' sau ,,imbogatire fara just temei''.
Mentionez ca voi incerca sa-mi recuperez avansul in instanta si nu stiu ce temei legal as putea invoca.
Va multumesc.