avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate wai

Activitate wai

BUNA ZIUA,
MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE S-AU EXPRIMAT PE MARGINEA ACESTUI SUBIECT.
VA DORESC UN WEEK-END PLACUT!
ROG O CONCLUZIE FINALA PE ACEASTA TEMA.
ESTE OBLIGATORIU PUD? CUM SE PROCEDEAZA /CUM SE FAC DEMERSURILE PENTRU INTOCMIREA PUD-ULUI.
AMINTESC CA PE C.U., LA DOCUMENTE CERUTE PTR OBTINEREA A.C. NU SE CERE PUD, IN SCIMB SE CERE DECLARATIA NOTARIALA DIN PARTEA VECINULUI CA ESTE DE ACORD SA CONSTRUIASCA PE LIMITA CE DESPARTE CELE 2 PROPRIETATI.
Acum vin si-l inreb, inca o data, daca imi este permis, pe dl Mihai Grigore:
-PUD -ul(plan urbanistic de detaliu) la primarie, in vederea obtinerii aprobarii de construire pe acest teren, se aproba de Consiliul Local, cel care a aprobat si PUZ-ul? Daca consilierii nu vor fi de acord cu aceasta derogare? Cam cat costa un PUD? Adaugat la pretul terenului, s-ar putea constitui in paguba la adresa mea!!!!!
Va multumesc pentru primele sfaturi.
Nu , nu exista constructie pe teren.
Referitor la cladire P-P+2, am inteles. Dar atunci ce sunt cladirile notte simplu P+2?
Buna ziua,
Rog a fi consiliat, daca este posibil, in urmatoarea speta:
- sunt in faza cumpararii unui teren cu urmatoarele caracteristici: 300 mp, front stradal 11 ml, acord notarial construire pe calcan cu vecinul de pe o laterala, amplasat in zona Ilfov - Bragadiru;
-datele din certificatul de urbanism (in scopul informarii in vederea construirii) sunt urmatoarele:
-regim-curti constructii scos din circuitul agricol
-regim tehnic L2a-subzona locuinte mici cu P-P+2 niveluri realizate pe baza unor lotizari anterioare;
-retragere fata de limitele laterale min 3 m
- POT, CUT, retragere de la aliniament etc.
-datele din Reg. Local de Urbanism (RLU)referitoare la caracteristicile parcelelor:
-referitoare la caracteristicile parcelelor: front de 8 m pentru regim de construire insiruit sau 12 m ptr regimul de construire cuplat sau izolat;
-referitoare la amplasarea cladirilor: ptr cladiri semicuplate se vor alipi la calcanul cladirii de pe parcela alaturat si se vor retrage fata de cealalta limita la o dist de celputin 1/2 din H cladire dar nu mai putin de 3 m.

INTREBARE:
Pot construi o casa la un calcan daca frontul parcelei este de 11 m? (a se vedea prevederea RLU referitoare la latimea de min 12 m ptr regimul de construire cuplat sau izolat ). Dupa stiinta mea-NU.

Gresesc oare eu, si este posibil avand in vedere formarea mea profesionala ca profesor de stiinte umaniste, daca afirm ca o casa cuplata este o casa construita la un calcan si o casa insiruita este o casa construita la 2 calcane?

Ce este aceea cladire P-P+2? Este diferenta fata de cladirea P+2?


Adresandu va multumirile mele fata de aplecarea asupra acestui text, astept raspunsul dumneavoastra, aici, pe acest forum, sau telefonic.