avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate itsallaboutme

Activitate itsallaboutme

Răspuns la discuția import extracomunitar
Multumesc foarte mult!
Dar aceste taxe, atat cele vamale cat si TVA-ul se achita pe loc la vama sau le putem achita inainte pentru un flux mai rapid al transportului? Mai ales ca transportul marfii este externalizat, si soferul nu o sa aiba disponibil la el.
Buna ziua,
Societatea pe care o reprezint doreste sa importe din Turcia seminte agricole de floarea-soarelui, nemodificate genetic.
Pentru acest lucru as dori sa stiu daca:
- Se platesc taxe vamale si daca DA:
o Care este valoarea care ar trebui platita?
o Cand ar trebui sa le platim?
o Unde trebuie sa le platim?
Astept raspunsul dvs.
Multumesc anticipat!!
Discuție autorizatie PFA
Buna ziua,

As vrea sa stiu ce autorizatii/aprobari/documente am nevoie pt a-mi deschide un PFA care va desfasura ca activitate : masajul de relaxare.
Ca acte pt deschidere PFA stiu ce anume am nevoie, ma intereseaza in mod special pentru profilul dorit ce documente (autorizatii, aprobari, cursuri, etc) in plus am nevoie.

Multumesc!
Răspuns la discuția cumparatorul este afectat?
Pun atatea intrebari si vreau detalii pentru ca stiu ca sunt agentii de publicitate, de promovare, etc care si-au adaugat ca si activitate organizarea de evenimente corporate (care presupune automat comercializarea de servicii turistice), desi obiectul lor principal de activitate sunt promotionalele, campaniile de promovare....

Nu cred ca toate aceste companii au licenta de turism....sau oare au? :-/

#-o



Răspuns la discuția cumparatorul este afectat?
Multumesc inca o data!

Legat de raspunsul dvs, revin acum cu noi intrebari:
- ce activitati trebuiesc suspuse autorizarii (licenta de turism in cazul meu)-ati spus la un moment dat "daca nu fac parte din categoria celor supuse autorizarii");
- in cazul regimului normal de taxa, cum se factureaza servicii turistice externe catre o persoana juridica romana, eu fiind PFA platitor de TVA?

A.

Răspuns la discuția cumparatorul este afectat?
Multumesc mult pentru raspuns.
Regimul pt agentiile de turism il stiam, problema e ca eu nu sunt agentie de turism, sunt PFA care desfasoara activitati turistice.

A.
Răspuns la discuția PFA platitor de TVA
Prietena mea imi zisese de TVA, dar acum imi dau si eu seama ca este vorba de impozitul pe venit. :">
Multumesc, m-am lamurit.:)
A.
Răspuns la discuția PFA platitor de TVA
"Cunostinat" adica o prietena care si-a infiintat un PFA.
Am inteles explicatiile dumneavoastra, va multumesc mult!
A.
Buna seara,
Eu inca nu mi-am infiintat un PFA, dar ma pregatesc si vreau sa aflu cat mai multe detalii.
Am auzit ceva de la o cunostinta care mi s-a parut ciudat.
Si-a infiintat un PFA si cica i s-a spus la Administratia Financiara ca TVA-ul se plateste nu in functie de activitatea firmei in acel trimestru ci in functie de suma cifrei de afaceri pe care o declari la infiintare, urmand ca la sfarsitul anului sa se regularizeze in functie de actele pe care le depui.
Este corect?

Multumesc!
A.
Răspuns la discuția cumparatorul este afectat?
Am inteles, multumesc!
Eu vreau sa imi infiintez PFA care sa desfasoare activitati turistice (vanzare cumparare bilete avion, rezervari hoteluri, interne & externe). Problema este ca momentan nu vreau sa infiintez agentie de turism, pt ca aceea presupune alte conditii pe care momentan nu le indeplinesc (punctul de lucru in cazul meu).

Am brevet de manager in turism, deci diploma de pregatire exista.

Ma gandesc acum la alta intrebare: pot eu ca PFA platitor de TVA sa vand servicii turistice externe catre persoana juridica romana?

Multumesc inca o data pentru consultanta!
A.