avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Comy

Activitate Comy

Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri. Ansamblul este aproape terminat. Doar acest apartament a mai ramas nevandut si mai trebuie pusa gresia, faianta si obiectele sanitare. Eu nu am vazut antecontractul cu primul cumparator dar din ceea ce mi-a spus vanzatorul ca si termen acesta ar fi expirat, insa nu stiu exact care sunt condiitile impuse initial si din cauza cui (vanzator sau cumparator) a expirat termenul.
In legarura cu ipotecile nu cred ca sunt pe imobil si pe teren pt ca celelalte apartamente din bloc au fost vandute tot prin credit ipotecar.
Problema este ca acum vanzatorul nu dispune de lichiditati pentru a returna direct avansul primului cumparator si doreste sa treaca ca si conditie de returnare a banilor catre acesta momentul in care se viraza banii din creditul meu ipotecar.
Intrebarea mea este: Daca vanzatorul nu returneaza banii dupa ce eu deja am semnat contractul final de vanzare cumparare ce se poate intampla ? contractul meu ramane valabil sau nu? poate fi contestat in instanta ca nu au fost indeplinite conditiile din cesionarea antecontractului ?
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament intr-un imobil nou dar pentru acest imobil este deja incheiat un antecontract de vanzare cumparare iar beneficiarul acestui ante contract nu doreste sa renunte pana nu ii este returnat avansul platit catre vanzator. acest avans este mult mai mare decat avansul pe care il pot plati eu cash respul provenind din credit. Creditul este deja preaprobat. Ca solutie vanzatorul mi-a propus o cesionare a antecontractului in care el se obliga ca la momentul semnarii contractului final de vanzare cumparare cu mine si virarea creditului in contul lui sa returneze avansul catre vechiul promitent cumparator.
Pe mine ma intereseaza care ar fi riscurile la care ma supun eu prin semnarea acestui contract de cesiune si daca pana la semnarea contractului final de vanzare cumparare vechiul promitent cumparator se rasgandeste (doreste el imobilul, etc...) ce se intampla ?
De asemenea daca dupa semnarea contractului final vanzatorul nu ii returneaza avansul initial primului promitent cumparator ce se intampla cu contractul final, acesta ramane valabil avand in vedere ca eu am achitat in totalitate imobilul sau poate fi atacat in instanta ca nu au fost indeplinite conditiile din contractul de cesiune si in concluzie eu nu am avut promisiune bilaterala de vanzare cumparare, element care trebuie sa fie respectat pentru validitatea unui contract de vanzare cumparare.

Multumesc anticipat