avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate ancristida

Activitate ancristida

Buna seara. Am o mare dilema. Doresc sa construiesc o extindere a casei in care locuim, dar sotul meu sa faca asta, nu o firma de constructii. Am vorbit cu un arhitect, dar ne-a spus ca nu mai este legala construirea in regie proprie. Am citit legile si nu gasesc nici o prevedere in acest sens. Am vorbit la Inspectoratul de stat in constructii si mi s-a spus ca nu mai este permisa legal regia proprie. Stiti cumva care este adevarul? Daca eu am dreptate, ce pot face in acest sens ? Daca nu, as vrea sa stiu ce articol din ce lege interzice regia proprie. Va multumesc mult, anticipat.
Buna ziua, va multumesc pentru lamuriri. Cum ar trebui sa procedez pentru a-mi continua activitatea in cadrul firmei si dupa intrarea in concediul prenatal si intoarcerea din concediul de crestere copil? Ar trebui ca inainte de intrarea in prenatal sa imi fie incheiat un act aditional de prelungire a CIM si de schimbare a functiei ? Pentru ca la intoarcerea titularului postului sa nu existe doua posturi identice ?Sau acest CIM nu poate fi prelungit si trebuie incheiat altul, nu stiu exact cum se poate proceda.
Va multumesc foarte mult.
Buna ziua,
Va rog, daca ma puteti ajuta cu o lamurire.
Sunt in prezent angajata cu CIM pe durata determinata pentru înlocuirea unei salariate cu contract de muncă suspendat, ce se afla în concediu de maternitate şi concediu de îngrijire a copilului.
Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc inainte de incetarea de drept a contractului. Daca angajata pe care o inlocuiesc decide sa revina la serviciu inainte de data la care mie imi inceteaza de drept CIM, contractul meu inceteaza de drept, sau nu ?
Este posibil ca firma s-o cheme din Conc de crestere copil, in momentul in care eu intru in conc. prenatal, pentru ca altfel raman fara angajat in functia mea.
In cazul acesta eu as ramane fara contract in timp ce sunt in conc. prenatal si nu ar fi de dorit.
Va multumesc mult de tot anticipat pentru ajutor.
Buna ziua. Este legala incheierea unui precontract individual de munca, urmand a fi incheiat, ulterior, normal, un CIM ? Daca da, ce prevedere legala il reglementeaza ? Ce poate urmari o companie prin incheierea unui astfel de precontract ?
Va multumesc mult.
Multumesc, doream sa stiu daca nu cumva exista vreo lege speciala, OUG care sa prevada asa ceva.
Ma refer la urmatorul articol. Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale- Art.41(6) " In situatia asiguratilor care au depus cerere de pensionare, angajatorii acestora nu pot dispune incetarea raporturilor de munca, de serviciu sau a calitatii de membru cooperator, dupa caz, in vederea pensionarii, decat dupa primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare."
In vechea lege a pensiilor era prevazuta o astfel de interdictie de concediere a salariatului care a depus cererea de pensionare. Acum nu mai exista sa inteleg nici o prevedere legala in acest sens ?
Buna ziua, in situatia unei persoane care si-a depus dosarul de pensionare, dar inca nu a primit decizia de pensionare, concedierea din motive ce nu tin de persoana salariatului poate fi dispusa in conditii legale ?
Deci nu de colaborare, sa inteleg ? Un contract de parteneriat ar presupune redactarea unui proiect de parteriat initial?
Buna ziua, daca ma puteti ajuta va rog.
Un club sportiv preda lectii de sport intr-un complex sportiv. Doreste incheierea de contracte cu scoli si gradinite in vederea efectuarii de cursuri cu grupuri mari de copii. Scolile vor trebui sa faca liste si sa stranga copii, urmand ca clubul sportiv sa ii transporte la complexul sportiv pentru orele de initiere sportiva. Copii vor plati abonamente clubului.
Poate fi incheiat un contract de parteneriat sau de colaborare intre club si scoli ?