avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate mihai iustin

Activitate mihai iustin

Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc cu 3 scari lipite intre ele eu locuiesc la scara 1 Pe scara 2 au fost montate 3 antene gsm care sunt asezate mai exact intre scari adica 1 pe sc 1si 2 si 2 pe sc2 si 3 noi.Noi cei de la sc 1 nu am fost de acord de la inceput cu montarea lor dar totusi au fost montate.S-au luat bani pe chirie numai sc 2 si sc 3 timp de trei ani timp in care au renovat scarile[ izolatie exterioara geamuri termopan etc] iar scara 1 nu beneficiat de nici un leu.Ce putem face cei de la sc1 avand in vedere ca o antena e pusa si pe sc 1 afectand anul trecut izolatia .Putem cere bani pt scara noastra.Va rog cat mai multe sugestii

:help: #-o

Buna ziua Am o nelamurire in legatura cu factura la intretinere pe luna martie
Apa calda costa 14,40 m3 la 3 metri consumati suma este 82 lei la 3 persoane cu tot cu pierderi care sunt de 10% ceea ce nu este corect .La alt apartament acelasi consum suma este de75 lei la 2 persoane ceea ce nu este iar corect de doua ori una fata de propritar alta fata de vecin. Daca ma poate lamuri cineva .Ce pot face ,cui ma pot adresa .Mutumesc.#-o
Asociatia are dreptul sa monteze antene GSM pe bloc neavand acceptul tuturor locatarilor.Blocul nostru este impartit in 3 scari lipite una de alta.Antenele au fost montate pe scara 2.Chiria de pe antene se imparte la scara 2 si scara 3 pe izolatii curatenie etc(asa spune administratorul) scara 1 fiind ''uitata'' pe motiv ca nu am fost de acord cu montarea antenelor.Ce se poate face?Nimeni nu stie unde se duc banii si ce chirie se ia de aproape 2 ani.Ce putem face cei de la scara 1?Si ca un amanunt presedintele de asociatie locuieste la scara 2
dupa moartea bunicilor ,mama poseda 75% din mostenire,insa fratele mai mic a cam pus stapanire pe tot, nemai dand voie sa ,,calce acolo cineva''. cum trebuie sa procedam ? ce se poate face avand in vedere ca el se crede deja proprietar ? ce drepturi are mama mea ? trebuie mers la notar sau in instanta judecatoreasca ?
Are dreptul administratorul sa oblige o scara de bloc sa-si verifice fiecare apartament apometrele daca pe scara sunt pierderi avand in vedere ca apometrele sunt verificate si expira peste 2 ani