avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate ady492

Activitate ady492

Discuție Acte Succesiune
Parinti decedati 2 mostenitori (copii) ,din care unul are toate actele decedatilor necesare deschiderii succesiunii (titlu propietate) ,mentionez ca cel care are actele in original nu vrea sa inceapa dezbaterea succesiunii,ce poate sa faca celalalt mostenitor pentru a putea deschide succesiunea.Se poate obtine duplicat dupa titlul de propietate?
Pot sa reziliez un contract de telefonie mobila de la vodafone inainte de termen cu sase luni daca am luat telefon subventionat .
Se poate vinde un loc de veci concesionat?
Am un credit ipotecar de nevoi personale,ipoteca a fost pusa pe un apartament,eu as vrea sa vind acest apartament ,m-ar interesa daca se poate.
Discuție teren agricol
cu ce acte se poate demonstra ca 5 ha teren agricol trecut pe titlul de proprietate pe numele sotului supravietuitor provine din mostenirea sotiei decedate?
Discuție succesiune
mama mea a decedat si a ramas in viata tatal meu care este trecut pe titlul de proprietate 5ha teren arabil.acest pamint nu intra la succesiune dupa decesul mamei mele sau succesiunea se face doar pe casa de locuit si pe terenul aferent locuintei?
in conditiile in care deschid succesiunea m-ar interesa ce cota imi revine ,dupa decesul mamei,din urmatoarele bunuri:5 ha teren arabil(mentionez ca titlul de proprietate pe terenul agricol este pe numele tatalui-sot supravietuitor),casa ,dependinte+teren 1000mp.succesiunea se dezbate intre sot supravietuitor si 2 copii.As mai vrea sa stiu daca se poate vinde terenul agricol de catre sotul supravietuitor fara a fi dezbatuta succesiunea, fara acordul unuia dintre copii.
Discuție Cost succesiune
cit m-ar costa succesiune cu aprocsimatie la o casa ,800m curte,6ha teren agricol dupa decesul mamei,tata traieste si mai am un frate,mentionez ca mama a decedat acum 6 ani si succesiunea nu a fost dezbatuta
Discuție Succesiune
M-ar interesa ce cota mi-ar reveni mie dupa efectuarea succesiuni dupa decesul mamei ,mentionez ca tata traieste si mai am un frate .casa cu dependinte ,800m teren curte si 6 ha de teren agricol.
Exista o casa facuta de bunici mei in anul 1935 cu teren de 300m din partea tatalui, bunici si tatal meu au decedat, tatal meu mai avea doi frati si o sora din care un frate a decedat ,tatal meu recasatorinduse fara copi impreuna,celalalt unchi si matusa nu au copi,as vrea sa va intreb in caz de deces la unchi sau matusa sotia tatalui meu care nu este mama mea mai intra la succesiune,mentionez ca dupa fiecare deces s-a facut sucesiune fara carte funciara