avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate dena71

Activitate dena71

In cazul in care ati constituit rezerve verificati daca s-a inregistrat corect in 129 si 1171 sau daca ati avut combustibil nedeductibil, poate influenta rulajul
Buna ziua
Imi poate spune cineva daca eu ca PFA pot sa tin evidenta la un cabinet medical individual . Stiu ca nu pot pentru firme care depasesc cifra de afaceri de 35.000 euro. E valabil si pentru CMI?
Multumesc.
Răspuns la discuția Garantie buna executie
Multumesc
Am inregistrat depunerea (constituirea garantiei) 5311=5121. Suma du am ridicat-o ci am virat-o beneficiarului lucrarii, intrucat nu s-a mai efectuat lucarea
Buna ziua.
Am constituit GBE prin deschidere cont la trezorerie (depus numerar direct in cont). Lucrarea nu s-a mai efectuat si beneficiarul lucrarii mi-a retunut garantia. Cum evidentiez in contabilitate restituirea garantiei. Nu s-au emis facturi in acest caz.
Multumesc.
Lucrez la o firma privata cu contract de munca de 8 ore. Mi s-a adus la cunostinta ca se va modifica CM de la 8 la 4 ore cu functia de baza la aceeasi societate.Au dreptul sa ma oblige sa lucrez 8 ore pe zi ?Cunoaste cineva o baza legala in acest sens?
Multumesc !
tva aferent avansului + ratele de leasing financiar la autoturism refacturate conf.contract de novatie sunt deductibile la societatea care preia contractul de leasing din perspectiva OUG nr.34/2009
Răspuns la discuția facturare cu sau fara tva????
Multumesc mult!!!....:)
In cursul acestui an firma a achizitionat un autoturism care conform noilor reglementari nu l-am putut inregistra cu tva. Acuma daca doresc sa-l vand il facturez cu tva sau fara tva?
Răspuns la discuția compensare
Multumesc mult!!!!:)
Răspuns la discuția compensare
Multumesc foarte mult!!!:)