Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate CMI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate CMI

Buna ziua
Imi poate spune cineva daca eu ca PFA pot sa tin evidenta la un cabinet medical individual . Stiu ca nu pot pentru firme care depasesc cifra de afaceri de 35.000 euro. E valabil si pentru CMI?
Multumesc.
Conform Legii 82/1991,

5) Persoanele fizice care desfasoara activitati producatoare de venituri au obligatia sa conduca contabilitate simplificata, bazata pe regulile contabilitatii in partida simpla, potrivit reglementarilor elaborate in acest sens. Aceste persoane intocmesc Registrul-jurnal de incasari si plati si Registrul-inventar.

(4^1) in cazul persoanelor prevazute la art. 1 alin. (5), raspunderea pentru organizarea contabilitatii revine acestora. Conducerea contabilitatii se poate efectua de catre aceste persoane, situatie in care raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestora. in cazul in care contabilitatea este condusa potrivit prevederilor art. 10 alin. (2) si (3) sau pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestor persoane, potrivit legii si prevederilor contractuale
Cred ca un contract incheiat referitor la evidenta contabila incheiat cu o P.F.A. care are in obiectul de activitate cod C.A.E.N. 6920 - Activitati de ocntabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal poate fi asimilat cel putin unei conventii civile, daca nu potrivit prevederilor art. 10 alin. (2) si (3).

In concluzie, legea nu spune nimic in aceste cazuri legat de reglementarile specifice C.E.C.C.A.R. si nu impune limitari, acestea fiind specificate in legea nr. 31 din 1990 a societatilor comerciale si care le vizeaza pe acestea.

Asa ca, un C.M.I. (1) poate sa nu aiba contabil, caz in care medicul isi completeaza singur sau cu ajutorul asistentei registrele (se intampla frecvent la cabinetele mici sau in perioada de inceput) (2) poate sa puna un nespecialist sa ajute la evidenta contabila, caz in care acesta din urma nu are nicio raspundere, sau (3) poate sa apeleze la un specialist in domeniu care poate fi: (i) angajat cu contract individual de munca, (ii) platit cu conventie civila, (iii) P.F.A. infiintatata de economist nemembru C.E.C.C.A.R. sau (iv) S.C. sau P.F.A. membre C.E.C.C.A.R., caz in care raspunderea e solitara, indiferent de alegerea facuta.
Iulian MANEA, Contabil