avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate mkpwmk

Activitate mkpwmk

Sunt constient ca va trebui sa platesc acest impozit(este avantajul meu si acum si in viitor cand ies la pensie,la firma la care am lucrat anterior aveam cam acelasi tip de salarizare si era declarata toata suma pe fisa fiscala unde aparea lunar o fluctuatie a sumei in functie de comisionul incasat) si tocmai de acea vreau sa dau in judecata firma pentru a-mi plati acest impozit si pentru a cere despagubiri morale pentru ca nu a declarat venitul si ma pus in situatia de a fi rau platnic si dator catre catre stat sau alte acuze care cu sfatul unui avocat as putea sa le formulez.
Sper sa se inteleaga:

ANG02140 NUME
SALARIU BRUT DE BAZA 1.020,00
SPOR DE NOAPTE 0,00
ORE SUPLIMENTARE 0,00
ORE SARBATORI LEGALE 0,00
VALOARE ABSENTE PLATITE/CO
CO LA LICHIDARE 0,00
INDEMNIZATII MEDICALE 0,00
PRIME
PLATI COMPENSATORII
ZILE CONCEDIU DE ODIHNA 0,00
ZILE ABSENTE NEPLATITE 0,00
ORE ABSENTE PLATITE 0,00
VENIT BRUT TOTAL 1020
SOMAJ 5
CAS 107
CASS 56
IMPOZIT 96
SALARIU NET 756
AVANS 0
TOTAL RETINERI 0
RETINERE TELEFON 0
RETINERI MATERIALE 0
REST DE PLATA 756
ALTE VENITURI 718
SUMA TOTALA DE PRIMIT 1474
VALOARE TICHETE DE MASA 0
Buna seara,
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Ca sa raspund punctual gasiti mai jos ultimul fluturas.
DATA
ANG02140 NUME DEPARTAMENT
SALARIU BRUT DE BAZA 1.020,00 VENIT BRUT TOTAL 1020
SPOR DE NOAPTE 0,00 SOMAJ 5
ORE SUPLIMENTARE 0,00 CAS 107
ORE SARBATORI LEGALE 0,00 CASS 56
VALOARE ABSENTE PLATITE/CO 0 IMPOZIT 96
CO LA LICHIDARE 0,00 SALARIU NET 756
INDEMNIZATII MEDICALE 0,00 AVANS 0
PRIME 0 TOTAL RETINERI 0
PLATI COMPENSATORII RETINERE TELEFON 0
ZILE CONCEDIU DE ODIHNA 0,00 RETINERI MATERIALE 0
ZILE ABSENTE NEPLATITE 0,00 REST DE PLATA 756
ORE ABSENTE PLATITE 0,00 ALTE VENITURI 718
SUMA TOTALA DE PRIMIT 1474
VALOARE TICHETE DE MASA 0
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. La firma la care sunt angajat de aproape 2 ani ocup functia de agent vanzari. Salariul meu consta in doua parti: 1 parte fixa de aproximativ 650 lei net si o parte variabila socotita din comisionul pe vanzari. Media salariului net inscris pe fluturasul de salariu este de 1550 lei. Luna trecuta am cerut o adeverinta de salariu si fisa fiscala pe 2008 pentru a obtine un credit la o banca si am constatat cu stupoare ca pe adeverinta de salariu cat si pe fisa fiscala este trecut doar salariul de incadrare de 650 lei. Binenteles ca nu am mai primit nici un credit. Problema cea mai importanta este ca vreau sa depun o reclamatie la ITM si sa dau in judecata compania pentru acest lucru. Ca si dovada am fluturasul de salariu pe fiecare luna stampilat de firma si extrasul de cont de la banca unde mi se livreaza banii. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in acest demers si sa-mi spuneti ce sanse am sa castig un proces precum si ce dovezi mai pot strange pana ma voi hotari sa intentez acest proces . Multumesc anticipat tuturor celor care vor da o mana de ajutor.