avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate sebba

Activitate sebba

Am trimis ieri in Austria, trimit azi si in Ungaria. Macar ii innebunesc pe toti. :)
Sau macar unii sa se sesizeze si sa-si faca treaba.
Sper sa nu ajung la proces... :(

Dar daca e sa ajung la proces, eu pe cine dau in judecata?
Pe HELVETIA? Pe GARANTA?

Cu stima,
Sebastian
Multumesc ptr sfaturi, informatii si mai ales pentru promptitudinea raspunsurilor.
O sa trimit un email in Austria, sper sa se accelereze lucrurile.

Ca ultima "miscare" in cazul meu, imi raspunde azi OPC-ul:
Adresati-va Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor.


Cu stima,
Sebastian
Buna ziua,

Am ajuns sa scriu si aici pentru ca se pare ca nimeni in tara asta nu face nimic pentru cei pagubiti.

Pe scurt: (scuze ca nu e chiar "scurt")

In data de 2 iunie 2009 am fost implicat intr-un accident de circulatie care a avut loc in Ungaria.
Cel care a provocat accidentul (si si-a recunoscut in totalitate vina, constatata si de organele de politie din Ungaria) este cetatean austriac si era asigurat la Helvetia Versicherungen AG din Viena.
Pe data de 3 iunie, dupa ce am aduc masina in tara (Arad) pe cheltuiala mea, am contactat GARANTA SA, aceasta societate fiind reprezentantul HELVETIA in Romania si am deschis dosarul de dauna.
Abia dupa aproximativ 2 saptamani de la deschiderea dosarului si dupa nenumarate telefoane si vizite la sediul GARANTA din Timisoara mi-au spus ca cei de la HELVETIA au confirmat valabilitatea asigurarii vinovatului. Dupa alte 2 saptamani mi-au spus ca trebuie facuta constatarea daunei masinii drept ptr care am dus masina la service (MOTORTEC, Arad) ptr constatarea daunelor.
Constatarea a fost facuta la mai mult de o luna de la producerea accidentului impreuna cu un reprezentant al GARANTA.
Pe scurt, au trecut 90 de zile de la deschiderea dosarului la GARANTA timp in care eu nu am fost informat de situatia dosarului.
De fiecare data cand contactez Garanta acestia imi spun ca cei de la Helvetia nu raspund si ca nu au ce face decat sa trimita "reveniri" si "notificari".
Dupa trecerea celor 90 de zile si tot la indrumarea celor de la Garanta am contactat Fondul de Protectie a Victimelor Strazii si am deschis dosar si acolo. In data de 16 septembrie 2009.
Cei de la FPVS mi-au spus ca de acum exista dosar deschis si la ei dar in continuare dosarul va fi instrumentat tot de GARANTA, in exact aceleasi conditii. Si ca termenul de rezolvare este de 60 de zile, adica undeva pana pe data de 16 noiembrie 2009.
Tot FPVS mi-a comunicat ca daca nici in aceste 60 de zile nu se incheie dosarul atunci ei vor deschide un alt dosar, cu cine stie ce termen de rezolvare, si tot asa....
Raspunsul celor de la GARANTA este in continuare acelasi, ca HELVETIA nu raspunde si ca nu au ce face.

Am incercat intre timp sa contactez Comisia de Supraveghere a Asigurarilor - mi-au spus ca nu este caz de competenta lor, ca e pe "carte verde", ca ei nu se ocupa de asa ceva. Si m-au indrumat catre Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania - BAAR.
Am sunat si la BAAR si dupa ce le-am explicat care este situatia mi-au raspuns ca ei se ocupa de accidente in afara Romaniei si in care sunt implicate masini inmatriculate in Romania dar numai cand masinile romanesti sunt vinovate de producerea accidentelor. Invers nu!
Deci daca un roman este victima, nu-l protejeaza nimeni! Eu asta inteleg!
Tot cei de la BAAR m-au trimis inapoi la FPVS. Si cercul se incheie.
Am apelat chiar la OPC, prezentandu-le exact aceasta situatie. Nici macar nu mi-au spus daca se ocupa sau nu de genul asta de probleme. Raspunsurile lor se rezuma la trimiterea catre pagini web.

La cine se poate apela cand institutiile nu-si fac datoria? Este imposibil sa nu existe o rezolvare. Sau nu?

Multumesc ptr atentia acordata,
Sebastian