avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate cosvialrandi@yahoo.com

Activitate cosvialrandi@yahoo.com

`Ce relevanta este in plata daunelor daca masina este avariata in parcare de un tert necunoscut in cazul in care masina nu are ITP VALABIL fiind expirat de cateva zile.
Deoarece nu exista o nota expresa in conditiile genarale de asigurare.
Daca eu tin masina 1 an in parcare deoarece nu o folosesc si in acest timp ITP ul este expirat si nu ma deranjeaza deoarece eu nu am voie sa circul cu ea nu sa o tin pur si simplu , si in acest moment eu i-mi platesc CASCO , si cineva i-mi sparge geamul si i-mi loveste masina , DE CE NU AM DREPTUL LA DESPAGUBIRI.
Culmea este ca in acest timp mai platesc si RCA aceleiasi firme.
#-o
Faptul ca este necesara o asigurare in acest caz al meu cred ca este indoielnic,as putea sa o compar cu faptul ca platesti CAS 20 de ani si cand te duci in spital te pune sa-ti cumperi medicamentele.
Referitor la termenii asigurarii ,nu cred ca mi-ar trebui un DEX sa-i inteleg dar daca eu nu am vazut asigurarea si eventual anexele ei cum pot sa RESPECT CE NU CUNOSC.
Ieri intre orele 8 si 13 am avut nenumarate discutii prin telefon cu cei de la RCI , omniasig, o Asociatie de reglementare asigurari si toti au ajuns la concluzia ca de vina este MORTUL chiar daca mortul nu stia ca trebuie sa moara fara a face scandal.
Problema este ca daca ai avut ITP valabil cand s-a produs evenimentul chiar daca noi nu am folosit masina 30 zile tot nu poti ceredaune pentru ca au o alta speta - de ce nu ai anuntat in 24-48 ore?
Dar si acestea probabil sunt scrise intr-un act pe care noi nu-l avem.
MULTUMESC , in mod normal daca as fi avut contractul CASCO as fi putut citi prevederile lui si ori as fi facut ITP inainte de a ma prezenta la asigurator pentru daune ori nu m-as fi prezentat cunoscand prevederile contractului . Consider ca datoria proprietarului la inmanarea masinii este si aceea de a te pune la curent cu actele pe care le face si care te privesc.
In al doilea rand daca nu pot beneficia de polita CASCO atunci cand nu am ITP valabil de ce trebuie sa o platesc pentru ca tot nu este valabila?
#-o
Am cumparat in leasing 3 Dacia Logan in august 2007, data de la care platesc rate, RCA si CASCO. Una dintre masini este alba dar in certificatul de inmatriculare este trecuta albastru-alb , lucru care pana acum nu m-a deranjat , in carte este alb.
Dupa 2 ani de la cumparare a trebuit sa-i fac ITP dar nu am putut fiindca masina este alba nu albastru-alb.Din 04.09.2009 de cand a expirat ITP am avut nesansa sa lovesc masina si sa-mi fie lovita in parcare.Am solicitat societatii asiguratoare sa-mi repare masina iar aceasta refuza pe motiv ca nu aveam ITP valabil la momentul evenimentului. Eu nu am avut la cunostinta acest fapt deoarece CASCO l-a facut RCI fara sa-mi aduca la cunostinta conditiile , polita fiind la RCI ca proprietar. CINE PLATESTE REPARATIA?